13 °C

Yerli uçağın ortağı ABD'de en zengin kadınlar arasında

Türkiye’nin 'Milli Uçak' projesi ortakları arasında yer alan SNC şirketinin Başkanı Eren Özmen, Forbes dergisinin hazırladığı 'Amerika’nın Servetini Yaratan 50 Kadın' listesinde, 900 milyon dolarlık servetiyle 19. sırada yer aldı

Yerli uçağın ortağı ABD'de en zengin kadınlar arasında

Türkiye’nin yerli uçaklarını üretecek Sierra Nevada Corporation’ın (SNC)  şirketinin Başkanı Eren Özmen, ABD’de kendi servetini yaratan 50 başarılı kadının yer aldığı listedeki tek Türk isim oldu. Derginin 15 Haziran’da çıkacak sayısında yer alan sıralama, ABD’nin kendi servetini kendisi yaratan 50 başarılı iş kadınını bir araya getirdi. Dünyaca ünlü Forbes dergisinin hazırladığı “Amerika’nın Servetini Yaratan 50 Kadın” listesinde, eşi Fatih Özmen’le birlikte Sierra Nevada havacılık şirketini kuran Eren Özmen de yer aldı. Türkiye’nin 'milli uçak' projesinin de ortaklarından Özmen, 900 milyon dolarlık servetiyle listenin 19. sırasında yer aldı.

Tamamen kendisi yarattı

Liste, Amerikalı veya uzun süredir Amerika’da yaşayan, servetlerini miras ya da aileleri yoluyla edinmeyip tamamen kendisi yaratmış kadınlar seçilerek oluşturuldu. Amerika merkezli Sierra Nevada havacılık şirketinin sahibi olan ve şirketi eşi Fatih Özmen’le birlikte kuran Eren Özmen, listeye giren tek Türk oldu. 900 milyon dolarlık servetiyle listenin 19. sırasında yer alan Özmen, aynı zamanda Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) başkanlığını yürütüyor.

1994’te satın aldılar

Nevada Üniversitesi’nde İş İdaresi konusunda masteri bulunan ve söz konusu şirkette işe başlayan Eren Özmen, eşiyle birlikte çalıştıkları SNC’yi 1994 yılında satın aldı.  Devraldıkları şirketi daha da büyüten ve ABD’nin 18 eyaletinin yanı sıra Avrupa’da da organize olan Özmen çifti, personel sayılarını da 20’den 3 bine ulaştırdı.

Sıfırdan başarı öyküsü

Eren Özmen ve Fatih Özmen çifti, 30 yıldan daha uzun zaman önce kısıtlı imkânlarla başladıkları ABD serüvenlerinde sahibi oldukları SNC firması ile dünyanın sayılı savunma ve havacılık şirketleri arasına girdiler. Eren Özmen 2002 yılında “Yılın Rol Kadın Modeli”, 2005 ve 2006'da “Government Computer News” ödüllerine layık görüldü. SNC Amerikan hükümeti tarafından yayınlanan devlet ihalelerinde iş alan kadınların sahip olduğu en büyük şirket sıralamasında birinci sırada yer aldı. The International Women Presidents' Organization, SNC'yi ayrıca Kuzey Amerika genelinde kadınların sahip olduğu en hızlı büyüyen 2 şirketten biri olarak açıkladı. Özmen çiftinin öncülüğünde pek çok başarı ve ödülle onurlandırılan SNC, 2001 yılında Nevada'da “Yılın En Seçkin Şirketi”, 2009 ve 2011'de “Kuzey Nevada'nın Çalışabilecek En İyi Şirketi”, 2010 yılında “Florida'nın Çalışılabilecek En İyi Şirketi” ödüllerini aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap