Yoksulluk sınırı 4 bin 259 lira

Türk-İş'in araştırmasında, Şubat ayında, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 308, yoksulluk sınırı da 4 bin 259 lira olarak hesaplandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan 'Açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının Şubat ayı sonuçları açıklandı. 

Buna göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 307 lira 55 kuruş, gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4 bin 259 lira 13 kuruş olarak belirlendi. 

Aile bütçesinde, özellikle dar ve sabit gelirli kesimler açısından önemli ağırlığı bulunan gıda harcamasındaki artışın bir nedeni, olumsuz seyreden kış koşulları nedeniyle pazara sevkıyatı azalan yaş sebze-meyve oldu. 

Tek kişinin yaşama maliyeti 1600 lira

Sadece tek bir çalışanın yaşama maliyeti bu ay bin 593 lira olarak hesaplandı. Ayrıca, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2015 yılının ilk 2 ayı itibarıyla 75 lira ve önceki yılın aynı ayına göre 177 lira artış gösterdi. Yoksulluk sınırındaki artış ise aynı dönemler için sırasıyla 245 ve 577 lira oldu. 

Yumurta fiyatı arttı

Süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay önemli bir fiyat değişikliği görülmedi. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı yüzde olarak sırasıyla 3,50 ve 7,38 oranında artarken tavuk fiyatı aynı kaldı. 

Balık fiyatı ortalamada düşük de olsa geriledi, hesaplamada bol tüketilen istavrit, hamsi, mezgit gibi balıklar ağırlıklı olarak yer aldı. Yumurta fiyatı tanede 1 kuruş artarken, bakliyat ürünlerinden nohut fiyatı arttı, diğerlerinin fiyatı aynı kaldı. Sebze kilogram fiyatı bu ay 4 lira 8 kuruşa yükseldi, meyve ortalama kilogram fiyatı ise 2 lira 81 kuruştan 3 lira 13 kuruşa çıktı.

Bu konularda ilginizi çekebilir