4 °C

Zeybekci: Proje bazlı teşvik desteği yıl sonu 100 milyar TL'yi bulacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sisteminde yıl sonu hedeflerinin 100 milyar lira olduğunu söyledi.

DÜNYA

ANKARA - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, proje bazlı teşvik sistemi kapsamında 2017 yılı sonunda teşvik desteklerinin 100 milyar TL'yi bulacağını söyledi. 2016 yılı sonu itibariyle ihracatta olumlu bir tablo yaşandığını belirten Zeybekci, 2017 yılı ilk çeyreğinde ihracatın bütçeye katkısının yüzde 1.5 seviyesinde olacağını kaydetti. Türkiye'nin yüzde 4 üzerinde büyümesinin beklendiğini aktaran Zeybekci, "Bu durumun istihdama da olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Türkiye yüzde 6 büyüme bandına oturmalı" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Üyelerini Bakanlıkta kabul etti. Sektörde Rusya'nın önemli bir yerde olduğunu belirten Zeybekci, "Rusya, Türkiye'nin yılda 6-7 milyar dolarlık iş aldığı bir ülke. Rusya ile yaşanan sorunlarla 2016'da 0'ı gördü. Cumhurbaşkanımız ve Rusya Devlet Başkanının olumlu temasları başladı ve bizde teknik anlamda görüşmeleri sıklaştırdık. İstenilen noktaya gelmeye yaklaştık" dedi.

"Bir Türk şirketi 50 milyon dolarlık yeni bir inşaat işi üstlendi"

Rusya'ya Türkiye'nin hiçbir zaman yasak koymadığını ve yasaklarla ikili ilişkilerin sürdürülebilir olmayacağını ifade eden Bakan Zeybek, "Bir taraf yasak uygulamaları yaparken bir tarafın koymaması sürdürülebilir değildi. Rusya'yla ithalatta da sorun yasamaya başladık. Yasaklardan kazanç çıkmaz diyerek bu noktaya geldik. Size getirilen yasaklar kalktı bunlar kalktıktan sonra da tek ilk güzel haberi de aldık" diye konuştu. İsmini belirtmediği bir Türk şirketinin Rusya'da bir kültür Merkezi İnşasını üstlendiğini açıklayan Zeybekci, "Rusya'da bu yeni proje 50 milyon dolarlık bir proje. Gelişmeler olumlu her şeye rağmen 13 milyar dolarlık proje yaptık bu sıkıntılı süreçte" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, belirli örgüt ve kurumlara kayıtlı iş adamlarının Rusya vizesini kolayca almasını sağlayacak bir düzenlemenin hazırlandığını da belirtti.

"4 milyar dolar civarında yeni yatırım"

Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeybekci, "27 milyar liralık yatırımla bu noktaya geldik. Birini Bakanlar Kurulu kararına dönüştürdük. İkincisi büyük bir yatırım. Yakın sürede kamuoyu da duyar. Yaklaşık olarak 4 milyar dolar civarında. Türkiye, belirlediği 8-9 alanda kendi devlerini yaratmak zorunda" diye konuştu.

"Kardeşler arası tartışma olarak görüyorum"

Teröre destek vermesi iddiasıyla 7 ülke tarafından ilişkileri sonlandırılan Katar krizi haklkında konuşan Zeybekci, "Coğrafya kaderdir. Bundan şikayetimiz yok. Katar'ın merkezinde yaşanmış olayı kardeşler arası tartışma olarak görüyorum. En kısa surede de çözülmesini diliyoruz. Oradaki Türk müteahhitlerinin buradan olumsuz etkilenmeyeceğini umuyor ve biliyoruz" ifadelerini kullandı. Zeybekci, krizin Türkiye'ye sıçrama olasılığının bulunmadığını da sözlerine ekledi.

"2018 yılında Güney Kore Eximbankı geçeceğiz"

Müteahhitlik sektöründe Eximbank aracılığı ile Türkiye'den satın alınan tüm Türk ürünlerinin 0 faizle destekleneceğini aktaran Zeybekci, "Hedefimiz toplam ihracatımızın yüzde 26'sına kadar bir kısmını bu sene içinde Exim kaynaklarıyla destekler hale geleceğiz" dedi. Bakan Zeybekci, 2018 yılında Türkiye Eximbank'ın Güney Kore Eximbankı geçeceğini aktardı.

TMB Başkanı Mithat Yenigün ise konuşmasında yeni yönetim kurulu üyelerini Bakan Zeybekci ile tanıştırmak için ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Rusya'nın TMB açısından çok önemli bir pazar olduğunu ifade eden Yenigün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde iki ülke ilişkilerinin normalleşmesine yönelik atılan adımlardan ve alınan olumlu sonuçtan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.