17 °C

'Türkiye'de yapılmayan her şeyin sorumlusu benim'

Çaykur'daki mevsimlik işçilerin çalışma sürelerine dair bilgisi olmadığını söyleyen Şimşek, İlçe Başkanı'nın, "Bize, bakanlarımızın teklif ettiği, sizin reddettiğiniz söyleniyor" çıkışı üzerine, "Türkiye'de yapılmayan her şeyin sorumlusu benim" dedi

'Türkiye'de yapılmayan her şeyin sorumlusu benim'

ARTVİN - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beraberindeki AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ile Arhavi'ye geldi. Şimşek'i Artvin Valisi Kemal Cirit ve Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ilçe girişinde karşıladı. Şimşek, belediye binasına geçti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Bakan Şimşek, bir ÇAYKUR çalışanının, "Mevsimlik işçilerin kadroya geçirilmesi için çalışma yapılıp yapılmadığı" yönündeki sorusu üzerine, bilgisi olmadığını, ÇAYKUR ile ilgili çalışmaları farklı bakanlıkların yürüttüğünü söyledi. Bu sırada AK Parti Arhavi İlçe Başkanı Ufuk Yıldız'ın, "Ama bize bakanlarımız 'Teklif ediyoruz, Maliye Bakanımız reddediyor' şeklinde söylediler" sözleri gülüşmelere neden oldu. 

"Türkiye'de yapılmayan her şeyin sorumlusu benim"

"Türkiye'de yapılmayan her şeyin sorumlusu benim" diyen Şimşek, "Ülkenin kaynakları sınırlı, ihtiyaçları bayağı büyük. Mali dengeleri koruyacağız ki ülkemiz vergi kaynakları ile çok fazla borçlanmadan, faizler çok fazla artmadan, ayağımızı yorganımıza göre uzatarak nasıl bu işi götürürüz, önemli bu. Bunlar becerilememiş" diye konuştu. 

Şimşek, Türkiye'nin maliye yapısını özetleyen bir fıkra anlatacağını belirterek, şöyle devam etti: 

"Havada kalanlar vatandaşa, yere düşenler devlete"

"Fıkralarda genelde karakterlerin biri Temel olur. Amerika'da 2000'li yıllarda 'devlet vatandaş' ilişkisini konu alan bir konferans yapılıyor. Konusu, devletler ne kadar halkı gözetiyor, kendi iç dinamiklerini gözetiyor? Bizden Temel gitmiş. Amerikalılar, 'Biz milletten topladığımız vergileri düz bir alana toplarız. Uzun bir çizgi çizer, parayı çizginin ortasında bir makineye koyarız. Havaya attığımız paralardan çizginin sağına düşenler vatandaşa, soluna düşenler devlete kalır, biz çok adiliz' demiş. Avrupalılar ise daha sosyal bir devlet olduklarını, vatandaşa öncelik tanıdıklarını söyleyerek, 'Biz de düz bir alanda daire çizer, havaya atar, dairenin içine düşen vatandaşa, dışına düşen devlete kalır' demiş. Sıra bizim Temel'e gelince, 'Bizimkiler de düz bir meydana götürüyorlar, havaya atıyorlar. Havada kalanlar vatandaşa, yere düşenler devlete' demiş." 

Türkiye'de son günlerde faiz tartışması yapıldığını belirten Şimşek, şunları kaydetti: 

"Türkiye'de şu anda enflasyon yüzde 9,5, faiz yüzde 9,5'un altında. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Türkiye geçmişe göre çok şükür iyi bir noktada. 2002'de reel faiz yani faizden enflasyon çıkardığınızda yüzde 25-30'du, bugün yüzde 1'lerden hatta eksiden bahsediyoruz. Çünkü evinizi düzene koyuyorsunuz. Dolayısıyla yapılmayan bütün işlerde eğer kaynak söz konusuysa genelde gelip Maliye'den isteniyorsa biz de diyoruz ki 'Bu senenin bütçesi yapıldı, kaynaklar dengesini iyi sağlamamız lazım'. Bize geldilerse bunu söylüyoruz. Gelmediler ise muhtemelen 'Maliye buna karşı çıkar' diye kendi aralarında konuşuyorlarsa yine Maliye öngörülüyor ama birilerinin de kötü adam rolünü oynaması lazım. Birilerinin de bu işlerle ilgili dengeyi gözetmesi gerekiyor."