15 °C

1.200 mikro reform geliyor, kayıtdışının yeni planı hazır

Maliye Bakanı Şimşek, sofistike önlemler içeren çalışmanın yakında Başbakan tarafından açıklanacağını bildirdi

1.200 mikro reform geliyor, kayıtdışının yeni planı hazır

ECE CEYHUN

Mehmet Şimşek, İstanbul’un “tahkim merkezi” yapılmasına ilişkin yasanın bu hafta Meclis’ten geçeceğini de açıkladı. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda gelişmiş ülkelerle mesafeyi kapatması amacına yönelik olarak hazırlanan dönüşümünün yeni halkasını oluşturacak, “ikinci ve üçüncü nesil bin 200’ü aşkın reformu içeren paketin bu yıl içinde tamamlanacağını” bildiren Şimşek, “Bu reformlarla Asya kadar hızlı büyümenin temellerini hazırlıyoruz” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün İstanbul’da önce Türkiye Özel Sermaye Forumu 2014 toplantısında ardından Vodafone CEO Club’da konuştu. 

2015’in falına bakan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, global para politikalarında normalleşmenin yaşanacağını Türkiye’nin yoluna tahribat yaşamadan devam edeceğini anlatırken, “Hazırlıklarımızı kışa göre yaptık” dedi. Gelişen piyasaların 1990’lı yıllarda olduğu gibi ‘sermayeye aç’ bırakılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Şimşek, gelişen piyasalar arasındaki ayrışmanın güçlü reform programı uygulayanlarla uygulamayanlar ve özel sektörün önünü açanlarla açmayanlar olarak ayrılacağını anlattı. Bu nedenle mikro reformlara odaklandıklarını belirten Şimşek, 25 alanda belirledikleri 1,200’ün üzerinde reform tedbirini hayata geçireceklerini ve ilk olarak İstanbul’un bir tahkim merkezi yapılmasına dair tasarının bu hafta TBMM’den geçeceğini söyledi. Şimşek “Ekim-kasım ayında belki patent kanunu, kişisel verilerin korunması gibi çok kritik önemli reformlar geçecek” dedi. 

Başbakan açıklayacak 

Kayıtdışılıkla mücadelede yeni eylem planı üzerinde çalıştıklarını da vurgulayan Şimşek şu ifadeleri kullandı: “Kayıtdışılık bir ülkenin en büyük problemidir. Biz şimdi yeni bir eylem planı hazırladık. Sayın Başbakanımıza da bunu sunduk kendisi açıklayacak. Biz önümüzdeki dönemde çok daha sofistike bir şekilde kayıtdışılıkla mücadeleyi ileri bir noktaya getireceğiz. Özetle, kurumların kalitesini artıracağız. Verimlilik artacak ve Türkiye hedefl erini yakalayacak.” Bakan Şimşek’in altını çizdiği konular satır başlarıyla şöyle: 

HARIL HARIL ÇALIŞIYORUZ: 25 tane dönüşüm alanı belirledik, bu dönüşüm alanlarına ilişkin atmamız gereken, atacağımız, özellikle de büyük bir kısmı mikro düzeyde bin 250’ye yakın reform tedbiri belirledik. Şimdi bu tedbirleri harıl harıl çalışıyoruz. ‘Bu reformları kim, ne zaman uygulayacak’, ‘bu reformların gerektirdiği mali külfet nedir’ gibi konular şu an paketler halinde, 25 değişik alanda neredeyse tablet haline geliyor. Bu reformların bir kısmının uygulanması için 2015 yılı ortasındaki seçimi beklemek zorunda değiliz. 

TAHKİM MECLİS’E GELİYOR: Dün kararlaştırdık, İstanbul’un Tahkim Merkezi yapılmasına yönelik yasa bu hafta Meclis’ten geçecek. Reformlar devam edecek, ekim-kasım ayında belki Patent Kanunu gibi, Kişisel Verilerin Korunması gibi birçok reform Meclis’ten geçebilir. 

ENFLASYONDA SORUN %9 OLMASI DEĞİL: Geçici bir enfl asyon problemimiz var. Enfl asyonu tek haneye indirdik, ama düşük tek haneye mutlaka inecek, inmezse, yüksek, sürdürülebilir büyümenin önünde hep bir engel olarak kalacak. Sorun enfl asyonun yüzde 5-7 arasında olmasıdır, geçici olarak yüzde 9.4’e çıkması değildir. Bizim yüzde 3-5 arasına indirmemiz lazım, bu çok temel hedeftir. O yüzden reform programı önemli. Biz Türkiye’de enfl asyonla mücadelede Merkez Bankası’nın elini de güçlendirmek istiyoruz. 

2017’DE FAZLA BÜTÇE VERECEK: Türkiye, 2017 yılında nominal olarak bütçe fazlası vermeye başlayacak. Bu sene açığımız yüzde 0,8. Bu açık OECD ortalamalarının dörtte birinden az, AB ortalamasının üçte birinden az, gelişmekte olan ülkeler ortalamasının da yarısından daha az bir açık. Ben anlamakta zorluk çekiyorum, hala bizim açığı yüzde 2,5 gösteriyorlar. Türkiye’nin başka ülkelerle karşılaştırılabilecek açığı genel devlet açığıdır. O da yüzde 0,8’dir bu sene. Gelecek sene bunu da yüzde 0,5’e düşüreceğiz. 2017 yılında da Türkiye fazlaya geçecek. 

MAKTU VERGİDE ENFLASYON KADAR ARTIŞ: Türkiye’de efektif KDV oranı %14. KDV başta olmak üzere dolaylı vergilerde oran olarak ne bir indirim ne yükseltme gündemde değil. Maktu bazı vergilerin enflasyon kadar artırılması bizim hakkımızdır... Eninde sonunda maktu vergiler enfl asyon kadar artmalıdır, artacaktır. Ancak şu anda ne gelir vergisi ne kurumlar ne KDV oranlarında herhangi bir artış gündemde değil. 

MALİ KURAL OLSAYDI BÜTÇE GÜÇLÜ OLMAZDI: IMF daha yeni fikir değiştirdi ve ‘altyapıya bol bol para harcayın’ dedi. 2008’de bizden bu küçülmeyi daha da büyültecek tedbirler istiyorlardı. Makro teorisi diyordu ki ‘böyle bir ortamda faizleri indir, kamu harcamalarını artır, vergileri indir’... Biz tersini yaptık. Bugün mali kural olsaydı, bütçe bu kadar güçlü olmazdı...

Asyalı gibi büyümek 

Bundan sonraki 10 yılda küresel büyümenin bugünkü kadar yüksek seyretmeyeceğini, gelişen piyasaların geçmiş 10 yılda olduğu gibi rüzgarı arkadan değil önden alacağını ve bunun Çin için bile geçerli olacağını anlatan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Gelecek 10 yıl içerisinde büyüme temel faktör olacak. Büyümenin son 10 yıla göre kıt olduğu, potansiyelinin düştüğü bir ortamda Türkiye, gelecek 10 yıl içerisinde farklılaşacak. Bu farklılaşmanın da zeminini şimdiden hazırladık, hazırlıyoruz” dedi. Reformlarla Asya kadar hızlı büyümenin temellerini attıklarını kaydeden Şimşek şöyle konuştu: “Türkiye’ye ilişkin bazı soru işaretleri, kırılganlık noktaları var ama biz bütün hazırlıklarımızı hep kışa göre yaptık ve önümüzdeki dönemde global para politikası normalleşse de kalıcı bir tahribat yaşamadan yolumuza devam ederiz. 1990’lı yıllarda olduğu gibi bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin sermayeye aç bırakılması riski son derece düşük. İşin özü itibariyle önümüzdeki 10 yıl performansı iyi olan, güçlü reform programı uygulayan, özel sektörün önünü açan ülkeler ön planda olacaktır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap