17 °C

Babacan: KOBİ'lerle ilgili özel bir çalışmamız olacak

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısında konuşan Babacan, "G20 dönem başkanlığımız sırasında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında köprü görevi üstleneceğiz" dedi

Babacan: KOBİ'lerle ilgili özel bir çalışmamız olacak

İSTANBUL - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin 1 Aralık itibariyle G20 dönem başkanlığını alacağını belirterek, bu görev sırasında gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında köprü görevi göreceklerini söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısında yaptığı konuşmada Babacan, "Bu dönemde KOBİ'lerle ilgili özel bir çalışmamız olacak. KOBİ'lerin önemini gelişmiş ve gelişen ülkelerin  gündemine getireceğiz. En az gelişmiş ülke grubu ile gelişmiş ülkeler arasında köprü görevi yapacağız" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın zor bir coğrafya olduğunu söyleyen Babacan, bölgedeki ekonomik işbirliklerinin güçlenmesinin kalıcı ve istikrarlı barış ortamının gereği olduğunu vurguladı.

Babacan, "Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'yı düşündüğünüzde bazı ülkeler doğal kaynaklar açısından zengin, bazısı daha fakir. Biz bu ülkelerin ekonomik olarak birbirlerine bağlanmaları ile istikrar ve barışın daha kalıcı olacağını düşünüyoruz. Ekonomik bağlılık doğru kurgularla yapılırsa bu kalıcı barış için önemli hale geliyor" dedi.

Türkiye'nin son 12 yılda önemli bir dönüşüm yaşadığını söyleyen ve OECD içinde gelir dağılımını en hızlı düzelten ülke olduğunu söyleyen Babacan, önümüzdeki dönemdeki öncelikleri, gerçek bir hukuk devleti olmak, tasarruf oranlarını artırmak,yüksek katma değerli ürünlere yönelmek ve eğitimde reform olarak sıraladı.

"ECB, Türkiye'ye yardımcı olacak"

WEF toplantısında soruları yanıtlayan Babacan, "Fed'in politikaları global likidite koşulları açısından çok önemli olacak. Faiz artırımlarının 2015 yılında başlayacağı ve 2017 yılına kadar kademeli olarak devam etmesi bekleniyor" dedi.

Babacan, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) izlediği gevşek para politikasının da Türkiye'ye yardımcı olacağını kaydetti.