14 °C

Gözler haziran enflasyonunda

Piyasa enflasyonun haziranda sınırlı bir düşüş göstereceği görüşünde. TCMB baz etkisinin de katkısıyla hazirandan itibaren enflasyonda kayda değer bir düşüş öngörüyor

Gözler haziran enflasyonunda

İSTANBUL - Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) haziran ayında yüzde 0,03 düşüş bekleniyor.

Politika faizini iki ay üst üste gerçekleştirdiği 50 ve 75'şer baz puanlık indirimlerle yüzde 8.75'e çeken Merkez Bankası geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımalarının kademeli olarak azalacağını öngörüyor.

TCMB baz etkisinin de katkısıyla bu aydan itibaren enflasyonda "kayda değer bir düşüş" öngörüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon Mayıs ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda bir önceki aya göre gerçekleşen düşüşün etkisiyle yüzde 0.4 ile beklentilerin altında gerçekleşti ancak yıllık TÜFE 25 ayın en yükseği olan yüzde 9.66'ya yükseldi.
 
Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci enflasyon raporunda enflasyon tahminini yüzde 70 olasılıkla 2014 sonunda orta noktası yüzde 7.6 olmak üzere yüzde 6.4 ile yüzde 8.8 aralığına yükseltti. Bir önceki enflasyon raporunda yılsonu enflasyon tahmininin orta noktası yüzde 6.6 seviyesindeydi.

TÜİK Haziran ayı enflasyon verilerini saat 10:00'da açıklayacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.