15 °C

Merkez, faizi düşürmeli

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fed'in tahvil alımını sonlandırmasının ardından Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi gerektiğini söyledi!

Merkez, faizi düşürmeli

İSTANBUL - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fed'in tahvil alımını sonlandırmasının ardından Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi gerektiğini söyledi. 

AA Finans Masası'na konuk olan Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerine ilişkin, "Türkiye'nin ekonomik, finans performansı ile ilgili yorumda bulunmuyor, siyasi istikrarla ilgili yorumda bulunuyorlar. Bu çalışmaları ciddi bulmuyorum. Bunları kredi derecelendirme kuruluşu olarak görmüyorum" ifadesini kullandı. 

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alım programını sonlandırdığını, ancak faiz konusunda ise yine farklı seslerin çıkmaya başladığını söyleyen Ekonomi Bakanı Zeybekci, buna karşın Avrupa Merkez Bankası'nın tam tersi kararlar aldığını ifade etti. Zeybekci, şunları söyledi: 

"Biz dış ticarette ve doğrudan yatırım girişinde büyük ölçüde Avrupa'ya bağlıyız. Avrupa Merkez Bankası Başkanı, 'Euro'nun değer kazanmasına müsaade etmeyeceğiz' dedi. ABD parasal daralmaya giderken, Avrupa Merkez Bankası, 'ben parasal genişlemeye gidebilirim' dedi ve şu anda gidiyor. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası ondan sonra 3 kez faiz indirimine gitti. Şimdi burada gelelim Türkiye'ye. Gerek dış ticarette gerekse de doğrudan yabancı yatırımlarda Avrupa'ya bu kadar çok bağlı olan Türkiye'nin, birbirinin tam tersi iki parasal harekette etkilenmesi beklenen asıl kısım Avrupa'dır. Evet, Türkiye Fed'den etkilenecektir ama Avrupa Birliği'nden etkilenmesiyle, Fed'den negatif etkilenme nötrolize olacaktır, hatta artıya geçecektir. Yani Türkiye, bundan pozitif yönde etkilenecektir. Türkiye'de bizim Merkez Bankamızın faizle ilgili çekingen hareketlerini... Neden çekingen Merkez Bankası? Fed'in bu adımlarından dolayı, işte ne olur ne olmaz ileride Fed'in bu faiz artırımıyla Türkiye'den para çıkışı olması endişeleriyle bunu yapıyor ama tam tersi Avrupa Birliği'nden böyle bir hareket gelecek ki geliyor. Dolayısıyla burada çekingen olmamak lazım, burada cesur olmak lazım, burada faiz indirimine gitmek lazım."

Sanayinin milli gelir içindeki payı düşük

Bakan Zeybekci, sanayinin milli gelir içindeki payının düşük olduğunu belirterek, "Yüzde 22'ler seviyesine bir an önce çıkmamız gerekiyor" dedi.

Ekonomi Bakanlığı olarak en üst seviyedeki teşvikler verilecek

Ekonomi Bakanı Zeybekci, bugüne kadar demir çelik ve metal gruplarında teşvikle ilgili adım atılmadığını belirterek, Ekonomi Bakanlığı olarak verebilecekleri en üst seviyedeki teşvikleri vermeye başlayacaklarını bildirdi.

"Dış ticaret açığının azalmasını çok pozitif olarak görüyorum"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, açıklanan dış ticaret verilerine ilişkin, "Dış ticaret açığının azalmasını çok pozitif olarak görüyorum, önümüzdeki dönemde de azalmaya devam edecek... Güneyimizdeki yangın ve Rusya'ya yönelik ambargoya rağmen Türkiye ihracatını artırıyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye, Mısır'la Ro-Ro anlaşmasının iptal edilmesi konusunda herhangi bir zorluk yaşamayacak. Bunu detayları bende kalmak üzere söylüyorum" dedi. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap