12 °C

"Varlık'ta 100 milyar hedefine ulaşılır"

Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Ortağı Aksoy, Varlık Barışı'nda 100 milyar lira hedefine ulaşılabileceğeni söyledi.

"Varlık'ta 100 milyar hedefine ulaşılır"

ANKARA - Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Ortağı Serdar Aksoy, Varlık Barışı uygulamasında, 31 Temmuz'a kadar olan dönemde 50 milyar 45 milyon lira varlık beyan edildiğini belirterek, "31 Ekim'e kadar uzatılan bildirim ve beyan süresi içinde de bir 50 milyar daha geleceğini tahmin ediyoruz. Böylelikle 100 milyar lira hedefine ulaşılabilecek" dedi.

Aksoy, Maliye Bakanlığının son Varlık Barışı uygulamasının sonuçlarını, AA muhabirine değerlendirdi.

Varlık Barışı'nda tahakkuk süresinin uzatılmasıyla, uygulamanın daha fazla tanıtılması ve daha çok insana ulaşılmasının sağlanacağını dile getiren Aksoy, kamuoyunda zaten böyle bir beklenti olduğunu ve bunun karşılandığını ifade etti.

Sürenin 31 Ekim 2013'e kadar uzatılmasıyla gerçek ve tüzel kişilere yeni bir imkan daha tanındığını vurgulayan Aksoy, "31 Temmuz'a kadar 50 milyar 45 milyon lira varlık beyan edildi ve 1 milyar 1 milyon lira vergi tahakkuk etti. 31 Ekim'e kadar 3 ay daha uzatılan bildirim ve beyan süresi içinde de bir 50 milyar daha geleceğini tahmin ediyoruz. Böylelikle daha önce belirttiğimiz 100 milyar lira hedefine ulaşılabilecek. Sürenin uzatılması hem kamuoyunun beklentisine hem de dış ülkelerdeki gerçek ve tüzel kişilerin sahip olduğu kaynakların yurda getirilmesi hususunda yaşanan bürokratik zorluklara da cevap verdi" diye konuştu.

"Vergi kaybı önlenecek"

Yurda getirilecek varlıkların yasal kayıtlara intikaliyle vergi kaybının önüne geçileceğine, cari ödemeler dengesinde ve bütçe finansmanında iyileşmeler meydana geleceğine, işletmelerin sermaye yapılarının güçlendirileceğine ve kredi temini açısından daha güçlü hale gelineceğine işaret eden Aksoy, sermaye girişinin özellikle önemli yatırımlara ve bu paralelde de istihdamın gelişmesine büyük katkıda bulunacağını kaydetti.

Varlık Barışı'nın, hem yatırım imkanlarının değerlendirilmesi hem de ileride vergi riskiyle karşılaşmamak için kaynak sahipleri açısından önemli bir imkan olduğuna değinen Aksoy, süre uzatımının kaynak sahipleri için gerçek bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Bildirim ve beyan süresi 29 Mayıs 2013'te başlayan Varlık Barışı uygulamasında, 31 Temmuz'da dolan süre, 31 Ekim'e kadar uzatılmıştı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.