3 °C

Temmuzda İstanbul'un şampiyonu limon

Temmuz ayında İstanbul'un zam şampiyonu limon oldu

Temmuzda İstanbul'un şampiyonu limon

İSTANBUL - İstanbul'da temmuz ayında fiyatı en fazla artan ürün, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan limon oldu. İstanbul Ticaret Odası (İTO), temmuz ayında ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.

Buna göre, temmuz ayında geçinme indeksindeki 65 maddenin fiyatında artış görüldü. Gıda harcamaları yaş, kuru sebze ve meyve grubunda yer alan limon arz eksikliğine bağlı olarak temmuz ayında yüzde 16,53 oran ile temmuz ayında fiyatı en fazla artan ürün oldu.

Fiyatı en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 13,33 ile dini harcamalarda fitre, yüzde 10,60 ile fuel oil ve yüzde 7,96 ile ekmek oldu.
Yıllık bazda da temmuz ayında da aylık bazda olduğu gibi arz eksikliği yaşanan ve yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan limon yüzde 43,08 oran ile en fazla artış gösteren ürün oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 42,92 ile nohut, yüzde 38,94 ile yumurta ve yüzde 35,08 ile leblebi oldu.

En fazla fiyat düşüşü bamyada

Temmuz ayında 57 maddenin fiyatında ise azalış görüldü. Gıda harcamaları grubunda yer alan ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak ürün fazlalığı yasanan bamya yüzde 44,58'lik indirimle, temmuz ayında fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu.
Bamyanın ardından en fazla fiyat düşüşü yüzde 40,04 ile karpuz, yüzde 36,03 ile kadın giyiminde etek ve yüzde 34,87 ile bluzda yaşandı.
Yıllık bazda ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,77 oranla fiyatı en çok azalan ürün balık oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre azalış gösteren diğer ürünler ise yüzde 21,40 ile sivri biber, yüzde 19,36 ile elma ve yüzde 12,10 ile armut oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.