17 °C

'BIST takvim yetişirse 2015 sonunda halka arz olabilir'

Borsa İstanbul Başkanı Turhan, BIST'in halka arzı için, "Öngördüğümüz takvim yetişirse 2015 yılının sonunda, ama şu an genel piyasa şartları da dikkate alındığında daha gerçekçi olan 2016 yılının ilk çeyreği olabilir" dedi

'BIST takvim yetişirse 2015 sonunda halka arz olabilir'

İSTANBUL - Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Eurobarometer'in araştırma yaptığı ülkeler içerisinde girişimcilik eğilimi ve kendi işini başlatıp kendi işinin yöneticisi olma isteği en yüksek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. 

Borsa İstanbul, California Üniversitesi, Berkeley iş birliğiyle "Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak: Girişimcilikte Yükselen Ülke Türkiye'ye Bölgesel ve Küresel Bakış" adlı uluslararası bir konferans düzenledi. 

Aynı zamanda California Üniversitesi, Berkeley Ortadoğu'da Girişimcilik ve Kalkınma Programı Danışma Kurulu Üyesi de olan İbrahim Turhan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son dönemde dünyada öne çıkan yönlerinden birinin ilkesel davranmaya önem vermesi olduğunu belirterek, bu ilkeler arasında eşitlik ve adaletin ön plana çıktığını ifade etti. 

'Özel Pazar' girişimi başladı

"Borsa İstanbul olarak finansal zorlukları aşmak, ülkemizde 9 bin yıllık tarihsel süreç içerisinde gelişmiş, kök salmış, Ahilik teşkilatıyla bir değerleri zinciriyle kendini ifade etmiş girişimciliği hayata geçirmek, potansiyeli aktive edebilmek için 'Özel Pazar' adıyla bir girişim başlattık. Özel Pazar'da yeni girişimler ve yükselen girişimler doğrudan yatırımcılarla buluşacak ve finansman imkanlarına kavuşacaklar. 

2012 yılında devreye aldığımız Gelişen İşletmeler Piyasası da yeni girişimlerimizi, küçük ve orta ölçekli girişimlerimizi finansal anlamda desteklemek açısından yaptığımız girişimlerden. Burada Hükümetimizin de büyük bir desteği olduğunu ifade etmeliyiz. Bireysel katılım yatırımcısı, fonların fonu, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, melek yatırımcılar ağı gibi girişimleri desteklemek ve ciddi teşvikler sağlamakla yatırım ortamının iyileştirilmesi ve finansal imkanların genişletilmesi açısından son derece önemli adımlar atıldı." 

Halka arz 2015 yılının sonunda ya da 2016 yılının ilk çeyreğinde

Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, Borsa İstanbul halka arzı konusundaki çalışmalar için Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını belirterek, halka arzın 2015 yılının sonunda ya da 2016 yılının ilk çeyreğinde olabileceğini söyledi.

Katıldığı bir konferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turhan, BIST'in halka arzını
başlatmak için Bakanlar Kurulu kararını beklediklerini söylerken, "Bakanlar Kurulu kararı imzaya açılmış durumda, tamamlanmasından sonra süratle çalışmalara başlayacağız... Öngördüğümüz takvim yetişirse 2015 yılının sonunda, ama şu an genel piyasa şartları da dikkate alındığında daha gerçekçi olan 2016 yılının ilk çeyreği olabilir. Mümkün mertebe erken ve başarılı bir halka arz gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Halka arzın başarıyla gerçekleşmesi açısından bu aşamada yapmayı planladığımız stratejik ortaklıkların ikinci aşaması, yani finansal kuruluşlarla gerçekleştirilecek ortaklıklar da çok büyük önem taşıyor." dedi.

"Nasdaq OMX stratejik ortaklıkları 2015 yılının başında ilan etmeyi hedefliyoruz"

Nasdaq OMX ile yaptıkları teknolojik ortaklığın ardından planlan stratejik ortaklıkları yıl
sonuna kadar bitirerek 2015 yılının başında ilan etmeyi hedeflediklerini söyleyen Turhan,
çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti.

Turhan, Borsa İstanbul'a yönelik güçlü bir yatırımcı ilgisi olduğunu belirtti.
Londra merkezli hisse senedi platformu BATS Chi-X, 3 Kasım tarihinden itibaren işlem
platformunda BIST'te en yüksek likiditeye sahip hisseleri sunmaya başlayacağını açıklarken, bu gelişmeyi değerlendiren Turhan, "BATS Chi-X AB direktifleri çerçevesinde faaliyet gösteren bir platform. Çok taraflı alışveriş platformu olarak bilinen bir piyasa, borsalardan farklı. Bu piyasalarda kotasyon yok. Borsalarda oluşan fiyatlar baz ve referans alınarak burada yatırımcılar işlem yapıyor. Firma şu anda ilk başta BIST'ten bazı pay senetleriyle işlem başlatacağını söylüyor" diye konuştu.

Turhan bu alanda rekabeti her zaman istediklerini belirterek bunun katkı sağlayacağını da
söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap