13 °C

Altın düşmekle "pul" olmuyor

Dünyada altının ons fiyatları ciddi oranlarda düşerken ülkeler rezervlerini altın olarak tutmayı sürdürüyor.

Altın düşmekle "pul" olmuyor


ANKARA- Tarih boyunca güvenilir liman olarak gösterilen altın, son dönemde büyük değer kaybı yaşasa da ülkeler rezervlerinde altına ağırlık vermeyi sürdürüyor.
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının, 2011 yılının Ağustos ayında bin 813 dolara yükselerek tarihinin en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, altın fiyatları düşüş trendine girmişti.


Uluslararası Altın Konseyinin nisan 2013 verilerinden yapılan derlemeye göre, fiyatların 2011 yılının Aralık ayında bin 530 dolara gerilemesinin ardından bir süre dalgalı seyreden altın, 2012 yılının Eylül ayından bu yana aralıksız düşüşünü sürdürüyor. Piyasalarda söz konusu düşüşün devam edeceği savunulurken, altın, ülkelerin toplam rezervleri içerisinde yüksek pay almayı sürdürüyor.

ABD rezervlerinin yüzde 75'i altın

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, aynı zamanda 8 bin 133,5 tonla dünyanın en fazla altın rezervine sahip ülkesi. Söz konusu altın miktarı ülkenin toplam rezervlerinin yüzde 75,1'ini oluşturuyor.
Avrupa Birliği'nin (AB) lokomotif ekonomisi Almanya'da da durum farklı değil. Ülke 3 bin 391,3 ton altınla dünyada en çok altın rezervine sahip ikinci ülke. Almanya toplam rezervlerinin yüzde 72,1'ini altın olarak tutuyor.
Birliğin diğer büyük ekonomileri Fransa ve İtalya'da altın rezerv oranları ile dikkati çekiyor. İtalya'nın toplam rezervlerinin yüzde 71,3'ü altın. Fransa'da da bu oran yüzde 69,5 düzeyinde bulunuyor.

Krize düşen altına sarılıyor

Küresel ekonomik krizle mücadele eden Portekiz, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin toplam rezervleri içerisinde altının payı yüksekliğiyle dikkat çekiyor.
AB ülkeleri arasında uluslararası finansal yardım talebinde bulunan ülkelerden Portekiz 382,5 ton altın rezervine sahip. Ülkenin altın rezervinin toplam rezerv içindeki payı yüzde 90 seviyelerinde bulunuyor.
Küresel krizin başından bu yana defalarca "kurtarılan" Yunanistan'ın da sahip olduğu 111,9 ton altının, toplam rezerv içindeki payı yüzde 82'leri buluyor.

Türkiye "altın lig"de 15'inci

Türkiye, 127 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşan döviz rezerviyle dikkat çekiyor. Ülke aynı zamanda sahip olduğu 375,7 ton altınla dünyada en yüksek altın rezervine sahip 15'inci ülke konumunda bulunuyor. Türkiye'nin altın rezervlerinin toplam rezerv içerisindeki payı ise yüzde 16 seviyelerinde bulunuyor.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap