Aydın: Bankacılık, reel sektörle yeni tanışıyor

Türk bankacılık sisteminin reel sektörle, iş ortaklarıyla yeni tanıştığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın, "Katılım bankacılığından beklenen birlikte iş yapabilme kültürüdür" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sisteminin reel sektörle yeni tanıştığını belirterek, "Katılım bankacılığından beklenen birlikte iş yapabilme kültürüdür." dedi.

Aydın, Ziraat Katılım Bankası tarafından "ortak yatırım modeli" uygulanarak kurulan FZK Mühendislik ve Sinai Yatırımlar AŞ nin tanıtımı dolayısıyla Marriott Otel de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası olarak geçmişte sadece kamuyu finanse ettiklerini ancak günümüzde kamu ödeme garantili proje finansmanına da başladıklarını söyledi.

Bu yeniliğin kamunun iyi yönetilmesiyle ortaya çıktığına işaret eden Aydın, "Türk bankacılık sistemi reel sektörle iş ortaklarıyla yeni tanışıyor. Katılım bankacılığından beklenen birlikte iş yapabilme kültürüdür. Türkiye nin en çok problem yaşadığı katma değeri yüksek teknoloji ağırlıklı işleri yapabilir hale gelmemiz lazım. Bu cari açığı yönetme konusunda da son derece önemli." diye konuştu.

"Reel sektöre 18 milyar lira finansman desteği"

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de Ziraat Katılımın kurulduğu günden bugüne kadar reel sektörü büyütmek için çalıştığını kaydetti.

Bankanın, Türkiye genelindeki 67 şube ve bine yakın personelle hizmet verdiğini aktaran Özdemir, aktif büyüklüklerinin 15 milyar lirayı aştığını dile getirdi.

Özdemir, bankanın bugüne kadar reel sektöre 18 milyar lira finansman desteği sağladığına dikkati çekerek, "Bugün bankamızla savunma sanayisi, raylı sistemler gibi endüstriyel alanlarda hizmet veren Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret AŞ arasında yüzde 50-50 ortaklı FZK Mühendislik ve Sinai Yatırımlar AŞ kurulmuştur." ifadesini kullandı.

FZK Mühendislik in ana konusunun savunma sanayisi, otomotiv, demiryolu sektörlerinin ihtiyaç duyduğu kalıp, fikstür ve nihai ürünlerin üretimi olacağını belirten Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce görülmemiş bir örnek"

"FZK nin yönetim kurulu başkanı bankamızdan, genel müdürü Fikssan AŞ den, mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı da yine bankamız tarafından atanacaktır. Yeni işler ve ihaleler FZK tarafından üstlenilecek, bankamız finansman desteğinin yanı sıra kurumsallaşma konusunda rehberlik edecektir. Hedeflere ulaşıldıktan sonra bankamız hisselerini FZK ye veya sermaye piyasalarına arz ederek projeden çıkabilecektir. Türkiye de daha önce de katılım bankaları tarafından kar-zarar ortaklıkları yapılmıştı ancak Ziraat Katılım ile Fikssan AŞ nin bir araya gelerek oluşturdukları FZK Mühendislik, sanayi alanında, sermaye ortaklığına dayalı olarak tesis edilen daha önce örneği görülmemiş bir model olacak."

Bu konularda ilginizi çekebilir