24 °C

BoE, faize ve varlık alımına dokunmadı

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını bir değişikliğe gitmedi. Karar 2'ye karşı 7 oyla alındı.

BoE, faize ve varlık alımına dokunmadı

İngiltere Merkez Bankası (BoE), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

BoE Komite toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, faiz oranı yüzde 0,25 olarak bırakıldı. Piyasalarda da BOE'nin faiz oranında bir değişikliğe gitmeyeceği beklentisi bulunuyordu.

BoE, Varlık Alım Programını da piyasa beklentisi doğrultusunda değiştirmeyerek, 435 milyar sterlin olarak bıraktı.

BoE, faizleri değiştirmeme kararını 2'ye karşı 7 oyla alırken, varlık alım programını değiştirmeme kararını oybirliği ile aldı. Piyasa beklentisi faiz kararının 2'ye karşı 7 oyla, varlık alım programı kararının oybirliği ile alınacağı yönündeydi.

BOE PPK üyelerinde Ian McCafferty ve Michael Sounders faizin yüzde 0,50 seviyesine çıkartılması yönünde oy kullanmayı sürdürdüler.

PPK toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "PPK üyelerinin çoğunluğu, ekonominin atıl kapasitede azalmanın devam ettiği ve enflasyonist baskılarda yavaş yavaş artışın sürmesi ile tutarlı bir patikada ilerlemeyi devam ettirmesi halinde, bazı parasal teşviklerin önümüzdeki aylarda geri çekilmelerinin muhtemel olduğunu kararına vardılar" denildi.

PPK açıklamasında ekonominin geçtiğimiz ay beklenenden biraz daha iyi iş çıkardığı ve enflasyonun ekimde yüzde 3'ü aşmasının beklendiği ifade edilirken, enflasyonun gelecek 3 yılda yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağı tahmini paylaşıldı.

BOE PPK, ekonominin bu şekilde gelişmesi, ekonomide atıl kapasitenin beklenenden hızlı azalmaya devam etmesi halinde faizlerin piyasaların hali hazırda beklediğinden daha hızlı artmasının gerekebileceğini de vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap