21 °C

Borsa günü son bir ayın en yükseğinden kapattı

Endeks günü önceki kapanışa göre 582 puan yükselerek 81.292 puan ile günü 4 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesinden tamamladı

Borsa günü son bir ayın en yükseğinden kapattı

İSTANBUL - Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, önceki kapanışa göre 582,34 puan yükselerek 81.292,35 puan ile günü 4 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesinden tamamladı. 

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,72 değer kazandı, toplam işlem hacmi 3,1 milyar lira oldu. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,92, holding endeksi yüzde 0,68 yükseldi, sektör endeksleri arasında günün en çok kazandıranı yüzde 2,15 ile ulaştırma oldu. 

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, enflasyon verilerinin beklentilerden kötü gelmesi ve kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye bankacılık ve özel sektörüne ilişkin riskleri vurgulayan raporlarına karşın Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin sonlanabileceğine ilişkin haber ve açıklamalar ile yükseliş eğilimini korudu. İlk seansta açıklanan ağustos ayı TÜFE'nin yüzde 0,09 artışla beklentilerden yüksek geldiğini hatırlatan analistler, yarınki Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları öncesinde negatif haberlerin piyasaya etkisinin sınırlı kaldığına dikkati çekiyor. 

Endeks ilk seansta en düşük 80.897,15 puanı, en yüksek ise 81.556,12 puanı gördükten sonra 2. seans boyunca dar bant içinde yatay bir seyir izledi. ABD'de açıklanan fabrika siparişleri verisinin beklentilere yakın gelmesinin ardından piyasaların tamamen yarın açıklanacak Avrupa, İngiltere ve Japonya Merkez Bankası (ECB, BoE, BoJ) faiz kararlarına odaklandığını ifade eden analistler, ayrıca cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde ABD verilerinin de takip edileceğini vurguluyor.