13 °C

Dolar 3.50'nin hemen üzerinde

Dolardaki küresel zayıf seyirle kur 3.50'nin hemen üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Dolar 3.50'nin hemen üzerinde

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Haziran'dan sonra seri faiz artırım ihtimalini neredeyse ortadan kaldıran gelişmelerle dolar zayıf seyrini sürdürürken, dolar/TL de 3.50'nin hemen üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Dolar/TL hafta başında en son 19 Aralık'ta gördüğü 3.50'nin altını test ettikten sonra bu seviyelerde kalıcı olamadı ve 3.50 üzerinde küresel piyasalara paralel dalgalı bir seyir izledi.

Dün günü 3.5150 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabah 3.5181/3.5219 seviyesinden işlem gördü.

Piyasalar içeride siyasi gelişmeleri dışarıda ise küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmeleri takip ediyor.

Yatırımcılar aralarında İngiltere'deki parlamento seçimleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) daha sıkı bir tutum takınması muhtemel para politikası kararı ve FBI eski başkanı James Comey'nin Senato'nun sorularına vereceği cevapların bulunduğu yoğun Perşembe günü öncesinde büyük pozisyon açmaktan kaçınıyorlar.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi 9 Kasım'dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 96.515'in hemen üzerinde seyrediyor.

Bankacılar doların küresel zayıf seyrini sürdürmesi nedeniyle dolar/TL'nin yönünü yukarı çevirmesini öngörmüyorlar. Ancak kurda 3.50 altında kalıcı bir seyir için de yeterli neden görmüyorlar.

Bankacılar enflasyondaki yüksek seyir, olası bir kabine revizyonu, jeopolitik riskler nedeniyle kurda 3.50'nin altından başta kurumsal olmak üzere döviz talebi görmeyi bekliyorlar ve bu seviyenin altında kalıcılık için yeterli gelişmenin oluşmadığını belirtiyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.