9 °C

Dolar, kâr realizasyonlarıyla düşüşe geçti

Rusya ile gerginliğin bir ayın en yüksek seviyesine taşıdığı dolar/TL kâr realizasyonlarıyla düşüşe geçti.

Dolar, kâr realizasyonlarıyla düşüşe geçti

Türkiye'nin Salı günü Rus savaş uçağını düşürmesi ardından artan gerginlik ve gelişmekte olan piyasalardaki olumsuz seyirle bu sabah bir ayın en yükseğini gören dolar/TL, öğleden sonra kâr realizasyonu ile yönünü aşağı çevirirken, TL kayıplarının büyük bir kısmını geri aldı.

Salı günü Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüş, bu durum Moskova yönetiminin sert tepkisine neden olmuştu. İki ülke arasında başlayan gerginlik son günlerde Rusya tarafından ekonomik boyuta taşınıyor.

Rusya ile gerginliğin yanı sıra TCMB'nin bağımsızlığına ilişkin endişelerin de baskıladığı TL hafta başından bu yana dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken, kayıplar bugün görülen en yüksek seviye itibariyle yüzde 3.6'ya kadar ulaştı.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, Rusya'nın Türkiye'yi ekonomik açıdan olumsuz etkileyebilecek adımlar atmaya başlayabileceği endişelerinin hafta boyunca TL varlıklara olumsuz yansıdığını söyleyerek, "Bu hafta TL dolar karşısında gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi olurken, iki ve 10 yıllık gösterge tahvil faizlerinde yaklaşık 30 baz puanlık artış yaşandı" dedi.

Erdoğan'ın, Putin ile yüzyüze görüşmeyi istediğini belirtmesi konunun çözüme kavuşturulması yönünde bir niyet olarak algılanırken, kâr satışlarının gelmesiyle dolar/TL'nin gün içindeki kayıplarını geri aldığını söyleyen Uslu, "Ancak Kremlin'den bir görüşme olmayacağı yönünde gelen açıklama, Rusya başlıklı risklerin gündemde canlı kalacağını işaret etti" dedi ve şöyle devam etti: 
"Gelecek hafta Rusya ve enflasyon verileri ön planda olacak. Düşük enerji fiyatlarının olumlu etkileri görülse de, TL'deki değer kaybının gecikmeli etkileri ve gıda fiyatları enflasyon üzerinde baskı yaratmakta. 3 Aralık'taki toplantısında ECB'nin para politikasında daha fazla gevşemeye gideceği düşüncesi euroyu baskı altında tutmaya devam ederken, bugün euro/TL'de satışların görülmesinde de etkiliydi."

Öğleden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 30 Kasım'da iklim zirvesinde görüşebileceği haberi ilk etapta piyasalara olumlu yansıdı. Geçtiğimiz günlerde görülen sert yükselişin ardından gelen kâr realizasyonunun da etkisiyle dolar/TL geriledi.

Ancak sonrasında Rusya tarafından gelen haberler dolar/TL'nin yine yukarı yönlü dalgalanmasına neden oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Yuri Ushakov Ankara Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili özür dilemeye hazır olmadığı için Putin'in Erdoğan ile görüşmeyi reddettiğini söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı sözcüsü Sergei Naryshkin, hafta başında NATO üyesi Türkiye tarafından Rusya uçağının düşürülmesine Rusya'nın askeri cevap verme hakkı olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova'nın Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşmasını 1 Ocak 2016'dan itibaren askıya alacaklarını söyledi.

Dün piyasaların kapanış saatlerinde 2.9146/2.9150 seviyesinde olan dolar/TL, bugün gün içerisinde 2.9342'ye kadar yükseldikten sonra yönünü aşağı çevirerek 2.9115'e kadar geriledi. Dolar/TL piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.9166/2.9180 seviyesinden işlem görüyor.

Dün aynı saatte 3.0047/3.0054, bu sabah 3.0207/3.0214 seviyesinde olan sepet bazında TL saat 1659'da 3.0021/3.0028, bu sabah 3.1130/3.1152 seviyesindeki euro/TL ise 3.0858/3.0877 seviyesinde.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.