22 °C

Dolar tarihi zirveden döndü

Dolar/TL, IMF büyüme tahminlerinin etkisiyle dolardaki küresel değer kazancının tersine dönmesi ve TCMB'nin adımlarının desteğiyle tarihi rekordan yönünü aşağı çevirdi

Dolar tarihi zirveden döndü

Yaklaşan genel seçim sonrası nasıl bir siyasi tablo ve nasıl bir ekonomi yönetimi oluşacağına ilişkin belirsizlikler, dolardaki küresel değer kazancı ile birleşince kur bugün tarihi zirveyi test etti. IMF büyüme tahminlerinin de etkisiyle dolardaki küresel değer kazancının tersine dönmesi ve TCMB'nin adımlarının da desteğiyle kur tarihi rekordan yönünü aşağı çevirse de TL'nin benzer para birimlerinden negatif ayrışması her geçen gün daha da belirginleşiyor.

Dolar/TL bugün 2.6873'e kadar yükselerek yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra gün sonuna doğru 2.6660/2.6669 seviyesinde yer aldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün yayımladığı Küresel Ekonomik Görünüm (WEO) raporunda 2015 küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3.5'te tutarken, 2016 tahminini Ocak ayında açıkladığı yüzde 3.7 düzeyinden yüzde 3.8'e yükseltti. IMF, ABD büyüme tahminini ise 2015 ve 2016 için sırasıyla yüzde 3.6 ve yüzde 3.3'ten yüzde 3.1'e aşağı revize etti.

Merkez Bankası ise 22 Nisan'da yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında, döviz depo piyasası faizlerinde ölçülü bir indirimin ve TL zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıkladı.

Her iki açıklama da kurun rekor seviyelerden yönünü aşağı çevirmesine destek olsa da TCMB'nin açıklamaları TL'nin negatif ayrışmasına son veremedi.

TL yaklaşık son üç aydır benzer para birimlerinden daha kötü bir performans gösterirken bankacılar seçim netleşene kadar TL'deki negatif ayrışmanın bazı günler farklılık gösterse de kalıcı olarak son bulmasını beklemiyorlar.

         

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap