7 °C

Dolar, Yemen'e operasyon sonrasında sert yükseldi

Dolar, Yemen'deki askeri operasyonun yarattığı küresel endişe ile 2.61'i geçti.

Dolar, Yemen'e operasyon sonrasında sert yükseldi

Yemen'de başlayan askeri operasyonun petrol fiyatlarında sert yükselişi ve küresel piyasalarda endişeleri tetiklemesiyle dolar/TL güne sert yükselişle başladı.

Yemen operasyonunun başlaması öncesinde dün 2.57 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 2.6180 TL'ye kadar yükseldi. Bu seviyenin görülmesinden sonra bir miktar geri çekilen dolar, öğle saatlerinde 2.60 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

Suudi Arabistan, müttefik Arap ülkeleriyle birlikte bugün Yemen'de İran'ın desteklediği ve Aden kentini kuşatan güçleri hedef alan askeri operasyon başlattı.

El Arabiya televizyonu Suudi Arabistan'ın askeri operasyona 150 bine kadar asker ve 100 savaş uçağıyla katıldığını ve Mısır, Ürdün, Sudan ve Pakistan'ın kara harekatına katılmaya hazırlandığını belirtti.

Yemen'deki istikrarsızlığın büyümesi dünya piyasalarına petrol arzı hakkında endişe yaratırken askeri operasyon açıklamasının ardından Brent petrolü fiyatları neredeyse yüzde 6 artış kaydetti.

Yemen'deki çatışmalar giderek iç savaşı andıran bir hal alarak, ülkeyi Şii İran ile Sünni Suudi Arabistan arasındaki üstünlük mücadelesinin başlıca cephelerinden biri haline getiriyor.

İran'ın desteklediği Husiler'e karşı bölgedeki Suudi Arabistan gibi Sünni krallıkların Yemen Devlet Başkanı Abd-Rabbu Mansur Hadi'ye destek çıkması ülkedeki krizin bölgesel bir savaşa dönme olasılığını artırıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.