10 °C

Dolar zirveyi aşındırdı

Dolar rekorunu bugün 2.61'le yeniledi. Yılbaşından bugüne dolar endeksi yaklaşık yüzde 6 yükselirken TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 10'u aştı.

Dolar zirveyi aşındırdı

Güne yükselişle başlayan dolar gün içerisinde devam eden taleple yeni tarihi zirvelere ulaştı. 2.60'ı da aşan Dolar/TL, gün sonuna doğru 2,61 seviyesini gördü.

Dolardaki küresel değer kazancı ve ekonomi yönetimine ilişkin endişelerle son bir haftadır sert satış baskısı altında kalan TL bugün dolardaki değer kazancının hafiflemesine karşın diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak değer kaybetmeye devam etti.

TCMB üzerindeki siyasi baskının sürerek kurdaki artışın devam edeceği yönündeki yatırımcı algısı nedeniyle dolar/TL bugün de tarihi zirve seviyelerini yinelerken analistler TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskının kısa sürede bitmeyeceğini öngörüyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere siyasilerden gelen faiz indirimi baskılarının TCMB'nin geçmişte benzer kur şoklarında kullandığı faiz artırımı seçeneğinin önünde büyük bir engel teşkil etmesinin TCMB'nin elindeki seçenekler sınırladığını belirtirken bankacılar bunun da satış baskısının ana nedenlerinden olduğunu söylüyorlar.

Bir diğer taraftan ise ekonomi yönetiminden gelen farklı sesler piyasadaki stresin artmasına neden oluyor ve TL bütün bu endişelerle gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışıyor.

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, "Merkez Bankası bugün döviz satış miktarını artırabilir, likiditeyi kısabilir ancak bunların etkisi sınırlı olacaktır. Esas olarak önümüzdeki döneme dair duruşuyla ilgili bir açıklama yapması; en azından faiz indirimi yapmayacağını söylemesi gerekir. Faiz artırımına geçmesini beklemek hayal olur" dedi.

Lokaller de dolar alıyor

Bankacılar lokallerin de mevcut seviyeleri döviz bozdurmak için henüz yeterli görmediğine, döviz ödemesi ihtiyacı olanların ise daha da yükseliş endişesiyle bir an önce ihtiyaçlarını karşılamak istediklerine dikkat çektiler. Kurdaki yükselişte sepet bazında TL'nin önemli bir teknik destek olan ve Ocak 2014'ten beri en yüksek olan 2.72'yi aşmasıyla hızlandı. Sepet bugün en yüksek 2.7366'ya kadar yükseldi. Ash ayrıca bu kadar endişenin arasında batılı bir bankanın Türk bankacılık sektöründen "çıkmasının" da pozitif algılanamayacağını belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.