Döviz piyasası hareketli açıldı

Dolar/TL, bayram tatili sonrasında bu sabah 3.53 seviyesinin üzerine çıkarken, euro 4 TL'yi geçti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Dreaghi'nin açıklamaları sonrası eurodaki güçlenmeyle euro/TL 4 liranın üzerine yükselirken, dolar da TL karşısında 3.5350'ye kadar çıktı.

Geçen hafta cuma günü piyasaların kapanış saatlerinde 3.5073/3.5080 seviyesinde olan dolar/TL, bayram tatili sonrası bu sabah 3.5161/3.5196 seviyesinden güne başladı. Kur bir ara 3.5350 seviyesine kadar tırmandı. 

Euro/TL ise 4.0050 seviyesinde işlem görüyor.

ABD'de Senato sağlık reformuna ilişkin oylamayı erteleme kararını ertelerken, bu durum ABD Başkanı Donald Trump'ın iş dünyasını destekleyen politikalarına dair şüphelerin yeniden ortaya çıkmasına neden oldu ve dolar baskı altında kaldı.

ABD Senato Cumhuriyetçi Parti lideri Mitch McConnell, sağlık sigorta sektörü için planlanan reform için oylamayı, yeterli sayıda oy elde edebilmek adına 4 Temmuz sonrasına ertelemeye karar verdiklerini açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ise bankacılık sistemine dair 2007-09 krizinin ardından yapılan reformlar sayesinde uzun süre boyunca bir finansal kriz daha olacağını tahmin etmediğini belirtti.

Öte yandan ECB Başkanı Mario Draghi, Portekiz'de bir konferansta yaptığı konuşmada Avrupa'da ekonomik görünümün iyileşmesiyle beraber ECB'nin politika araçlarını uyarlamaya başlayabileceğini açıkladı. Euro, Draghi'nin parasal genişleme programının günlerinin sınırlı olabileceği sinyallerini vermesinin ardından 10 ayın zirve seviyelerini gördü.

"Küresel olarak dolar zayıf, euro güçlü" diyen Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Draghi'nin açıklamaları sonrası eurodaki güçlenmeyle euro/TL'de yukarı hareket etti ve zorlamaya da devam edebilir. Dolar/TL'de ise dolarda ABD'deki oylamanın ertelenmesi ve Yellen'ın açıklamaları kaynaklı küresel değer kaybı nedeniyle aşağı hareket görebiliriz. Dolar/TL'de 3.51'in altına kalması halinde 3.48'i hedefleyecek bir hareket olabilir. Kura bugün global gelişmeler yön verecektir" dedi.