5 °C

Ekonomistler 4.7 milyar dolar cari açık bekliyor

Ekonomistlerin mayıs ayı cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması 4 milyar 700 milyon dolar oldu

Ekonomistler 4.7 milyar dolar cari açık bekliyor

AA Finans Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlerin mayıs ayı cari işlemler açığı beklentisi 4 milyar 700 milyon dolar oldu.

AA Finans'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 13 Temmuz Perşembe günü açıklanacak Mayıs 2017 Ödemeler Dengesi verilerine ilişkin beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin mayıs ayı cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması 4 milyar 700 milyon dolar olarak hesaplandı. Ekonomistlerin söz konusu dönem için cari işlemler açığı beklentisi 3,4 milyar dolar ve 6,7 milyar dolar aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin 2017 sonuna ilişkin cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması ise 37 milyar 200 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu cari işlemler açığına yönelik tahminleri arasında en yüksek beklenti 39,4 milyar dolar, en düşük beklenti ise 35 milyar dolar oldu.

Cari işlemler açığı nisan ayında 3 milyar 615 milyon dolar, 12 aylık cari işlemler açığı ise 33 milyar 227 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.