9 °C

Ertem: Politika faizinde artış beklemiyorum

Politika faizinde yukarı yönlü bir değişiklik yapmanın TCMB'nin piyasa yönlendirmesini kırabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Ertem, bunun olacağını düşünmediğini söyledi.

Ertem: Politika faizinde artış beklemiyorum

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın 15 Haziran'da vereceği faiz kararını yorumladı ve gündemdeki ekonomiye ilişkin konuları değerlendirdi.

"Politika faizindeki duruş, TCMB'nin faizler konusunda Türkiye için bir beklentisi ve işaret ettiği bir yöndür" diyen Ertem, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, "TCMB, GLP'den fonlama yapıyor, bu işlem durumun geçici olduğuna işaret ediyor. Politika faizinde yukarı yönlü bir değişiklik bankanın piyasa yönlendirmesini kıralabilir, ben bunu olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Bu yıl büyümenin yüzde 5'i bulabileceğini bildiren Ertem, "Hiçbir siyasetçi yüzde 4-4.5 büyümeden memnun olduğunu söylememeli" şeklinde konuştu.

Sanayi üretiminin baz etkisi ve kredi garantileriyle yükseldiğini belirten Cemil Ertem, kredi garantisinin veriler üzerinde etkisinin devam edeceğini ifade etti. Ertem, "Sanayicinin temel sorunu finansmana erişmek ve yüksek faiz oranları olduğunu görüyoruz. Sanayideki kârlılığı artırmak için verimliliği artırmak ve finansmana erişimi kolaylaştırmak lazım" dedi.

'Bölgede yatırımlar durmaz'

Körfez'deki krizi değerlendiren Ertem şunları söyledi: "Katar'a operasyon, çöken petrol-dolar sistemi ile ilgili. Bölgedeki yatırımların duracağını düşünmüyorum" 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.