24 °C

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven azaldı

Euro Bölgesi'nde ZEW Ekonomik Güven Endeksi, aralık ayında 29 puana geriledi.

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven azaldı

Kurumsal yatırımcı ve analistlerin ekonomiye duyduğu güveni ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi, Euro Bölgesi'nde aralıkta kasım ayına göre 1,9 puan azalarak 29 puana indi. Bölgede mevcut ekonomik durum göstergesi ise söz konusu dönemde 2,9 puanlık artışla 50,7 puana yükseldi.

Ekonomik Güven Endeksi, Almanya'da ise bu dönemde 1,3 puan geriledi. Kasımda 18,7 puan olan endeks, bu ay 17,4 puan seviyesine düştü ve 23,7 puan olan uzun vadeli ortalamanın altında kalmaya devam etti. Almanya'da aralık ayı Cari Durum Endeksi ise kasıma kıyasla 0,5 puan artarak 89,3 puana çıktı.

"Alman ekonomisi için olumlu görünüm devam ediyor"

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach, konuya ilişkin değerlendirmesinde, genel olarak, gelecek altı aylık dönemde Alman ekonomisi için olumlu görünümün devam ettiğini dile getirdi. Almanya'da hükümet kurulmasına yönelik mevcut belirsizlik durumunun, ekonomik görünümün değerlendirilmesi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ifade eden Wambach, "Bununla birlikte, finansal piyasa uzmanları, Brexit müzakereleri ve AB reformları ile ilgili olarak bu durumdan kaynaklanan olumsuz etkiler görmeyi bekliyor" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap