17 °C

"Euro Bölgesi'nde güçlü performans sürecek"

Euro Bölgesi'ndeki büyümeyi değerlendiren yabancı ekonomistler, bu güçlü performansın sürdürüleceği yönünde görüş belirttiler.

Euro Bölgesi'nde güçlü performans sürecek

Yabancı ekonomistler, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 ve 2016'nın aynı dönemine göre de yüzde 2,5 büyüme kaydeden Euro Bölgesi'nin, güçlü performansını sürdürmesini bekliyor. 

Berenberg Avrupa Ekonomisti Carsten Hesse yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde güçlü büyüme ve pozitif görünümün devam ettiğini belirterek, Euro Bölgesi'nde büyümenin trendlerin üzerinde kalmaya devam ettiğini söyledi. 

Son haftalarda açıklanan makro verilerin Euro Bölgesi'nin yükselen ekonomik güvenden kar sağladığını gösterdiğini kaydeden Hesse, bu durumun bölgede ihracatı, özel tüketimi ve iş yatırımını arttırdığını vurguladı.

Hesse, Avrupa Komisyonu Ekonomik Güven Endeksi'nin ekim ayında 17 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını, bunun bölgede büyümenin geniş tabanlı olduğuna ve bu şekilde devam ettiğine işaret ettiğini söyledi.

"İtalya ve Portekiz bile Euro Bölgesi'nin büyümesine katkı sağladı"

Carsten Hesse, Katalonya'daki politik karışıklık, İtalya'da gerçekleşecek seçimler ve Brexit görüşmelerinin Euro Bölgesi'nin büyümesi üzerinde negatif bir etki oluşturmadığını belirterek, "İtalya ve Portekiz bile Euro Bölgesi'nin büyümesine katkı sağladı." dedi. 

İtalya'nın yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,3 artış kaydeden büyümesinin, üçüncü çeyrekte de yüzde 0,5 arttığını hatırlatan Hesse, İtalya ekonomisinin 2017'de yüzde 1,5 civarında büyüme yolunda olduğunu söyledi. 

İtalya'nın sanayi ürünlerine gelen güçlü taleple, sanayi üretiminde de etkili bir artış olduğunu kaydeden Hesse, ülkenin, bankaların bilanço problemlerini de bu yıl ciddi şekilde ele aldığını belirtti.

Hesse, Portekiz'in ikinci çeyrekte yüzde 0,3 ve üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 büyüme kaydettiğini, ülkede, yatırımların düşüş göstermesine karşın yüksek net ihracat ve özel tüketimin üçüncü çeyrekteki büyümeyi desteklediğini aktardı. 

"Euro Bölgesi'nin büyümesi, bu yıl ABD ve İngiltere'yi geride bırakabilir"

ING Group Euro Bölgesi Kıdemli Ekonomisti Bert Colijn de Euro Bölgesi'nin güçlü performansını sürdürdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"İş piyasasındaki güçlü iyileşme, büyüyen ihracat pazarı, uyumlu para politikası, gelişen kredi koşulları ve ılımlı enflasyon, Euro Bölgesi ekonomisinin rüzgarı arkasına alarak tecrübe ettiği birkaç faktör... Euro Bölgesi'nin büyümesi, bu yıl ABD ve İngiltere'yi geride bırakabilir." 

Euro Bölgesi çapında sağlıklı büyümenin görüldüğünü ifade eden Colijn, Almanya'nın, büyüme hızını yüzde 0,8'e yükselterek uzun dönemli büyümesinde bir hız kaybı olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Colijn, İtalya'nın da iyi bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.