Fibabanka: Telefon satışlarının yüzde 6’sı bizden geçiyor

Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert, Türkiye’de ayda ortalama 1 milyon telefon satıldığını belirterek, teknoloji marketleri aracılığıyla ile ayda yaklaşık 60 bin kredi kullandırdıklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

Bankacılık sektörü her geçen yıl daha da büyüyor. Rekabetin yoğun yaşandığı sektöre yeni giren veya küçük olan bankalar için pastadan pay almak her geçen sene zorlaşıyor. Bu anlamda hepimizin bildiği klasik bankacılık hizmetlerinin yanı sıra, yeni faaliyet alanları bulmak, hem farklılaşmayı hem de yeni kaynak yaratmanın kapılarını açıyor.

Fiba Grubu’nun 2010 yılında Millennium Bank’ı satın almasıyla faaliyetlerine başlayan Fibabanka’nın Genel Müdürü Ömer Mert, her zaman yenilikçi ürün ve hizmetler peşinde olduklarını belirterek, özellikle son bir yıldır bankanın bilinirliğini artırmak ve müşterilerinde de tabana yayılmaya yönelik hedeflerine yoğunlaştıklarını belirtti. Mert, “Sektörde her geçen sene inovasyona yatırım daha önemli hale geliyor. Bu anlamda yatırım yapmak şart. Yeni ürün geliştirmek ve ihtiyaca yönelik faaliyet alanları bulmak çok önemli. Biz de bu konulara ağırlık verdik” dedi.

Türkiye’de, ayda ortalama 1 milyon telefon satıldığını saptadıklarını kaydeden Ömer Mert, “Türkiye’nin önde gelen teknoloji marketleri aracılığı ile yerinde kredi hizmeti sunarak ayda yaklaşık 60 bin adet kredi kullandırıyoruz.

Banka şubelerinde ortalama 20 dakikada kredi verilirken biz mağazalarda 4 dakikada kredi veriyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz bu işbirlikleri ile son 3 ayda ailemize onbinlerce yeni müşteri kazandırdık. Şu anda Türkiye’de telefon satışlarının yüzde 6’sı bizim aracılığımızla gerçekleşiyor. Bu oldukça yüksek bir oran” diye konuştu.

Ömer Mert, teknoloji marketleriyle işbirliklerinin yanı sıra; sunulan bu kredi imkanını, pırlanta ve mobilya sektörüne de yaygınlaştırdıklarını belirtti. Mert, ağırlıklı teknoloji marketler olmak üzere Türkiye’de 1.300 farklı noktada kredi verdiklerini ifade etti.

Dijital dönüşüme büyük yatırım

Fibabanka’yı tamamen dijital bankaya dönüştürmek istediğini belirten Ömer Mert, önümüzdeki dönemde bankanın hem iç hem de dış yüzünü dijitalleştireceklerini kaydetti. Mert, “Tüm kanallarımızı yenilerken, aynı zamanda banka içi tüm operasyonel süreçlerde de dijitalleşmeye gidiyoruz. Hem ön yüz hem arka taraftaki teknolojik alt yapıları tamamen değiştiriyoruz. Bu sene bu değişime büyük yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek” dedi.

"Fintech şirketi kurduk"

Fibabanka, Türkiye’de bankacılık sektöründe bir ilki gerçekleştirerek, bir girişim sermayesi şirketi kurdu. Banka, bu şirket aracılığıyla, küçük ama piyasada fark yaratmaya çalışan girişimci firmalara kredi desteği yerine direkt yatırım yapacak. Yapılan değerlendirmelerden geçer not alan ve bankaya katma değer yaratacak Start Up ve Fintech’lere ortak olacak. Platform bankası olmayı ve kendi üzerinde çalışacak bir ekosistem kurmayı amaçlayan Fibabanka, bu sistem içerisinde birçok Fintech olmasını ve bunlar üzerinden bankacılık faaliyetleri sunulmasını hedefl iyor.

"Turizm ve tarımda ilerleyeceğiz"

2017 yılında 7 şube açtıklarını, 81 şubeye ulaştıklarını belirten Ömer Mert, banka olarak KOBİ’lerin yanı sıra; sağlık, eğitim, turizm ve tarım sektörüne de ağırlık verdiklerini söyledi. Mert, “Turizm sektöründe kuvvetliyiz. Antalya ve o bölgeyi sürekli olarak ziyaret ediyoruz. Bu sene turizmin çok iyi gideceğine yönelik beklentiler mevcut. Ayrıca eğitim sektöründe de anlaşmalar yaptık, yeni finansmanlar sağladık” diye konuştu.

"Büyümede sıkıntımız yok"

Fibabanka’nın ortaklık yapısında, ana hissedar Fiba Holding A.Ş. olmak üzere, Turk Finance B.V (Abraaj Group), IFC (International Finance Corporation ) ve EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) olmak üzere 3 yabancı hissedarı bulunuyor. Ömer Mert, “Bu sermayeler büyümek için alındı. Bundan sonra sermaye için makul bir zamanda halka arz veya belki ileride yeni bir talip gelirse ortak alınabilir. Fakat bunların ikisi de şu anda önceliğimiz değil. Zaten bankanın büyümesinde bir sıkıntı yok. Her sene artan bir büyüme grafiğine sahibiz. Her sene yüzde 40 büyüyoruz. Bu devam edecek” diye konuştu.

Etiketler