Finansal güven 157,8'e geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi bu yılın aralık ayında azaldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Finansal Hizmetler Güven Endeksi, aralıkta bir önceki aya kıyasla 0,6 puan azalarak 157,8 seviyesine indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, aralık ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) açıklandı.

Buna göre, FHGE bu yılın aralık ayında bir önceki aya kıyasla 0,6 puan azalışla 157,8'e geriledi. Endeks, kasım ayında 158,4 düzeyindeydi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, FHGE'yi son üç aydaki hizmetlere olan talep artış, son üç aydaki iş durumu ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı, hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise güçlendiği gözlendi. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentiler ise zayıfladı.

Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelere göre, bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyir zayıflayarak devam etti. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlendi.

Bu konularda ilginizi çekebilir