27 °C

Fitch: Türk bankaları kırılgan

Fitch, Türk bankalarının hala yatırımcı güvenindeki değişikliklere karşı kırılgan olduğu uyarısında bulundu.

Fitch: Türk bankaları kırılgan

Moody's'ten sonra bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Türk bankalarıyla ilgili çekincelerini dile getirdi.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türk bankalarının hala yatırımcı güvenindeki değişikliklere karşı kırılgan olduğunu ifade edildi. 

Fitch Ratings, bankaların Türkiye'nin en büyük dış borç kullanıcısı rollerinin ve bu borçlanmanın ülkenin kayda değer büyüklükteki cari işlemler açığının finansmanında birincil kaynak olarak görülmesinin, Türk bankalarını yatırımcı güveninde, algılarında değişikliklere karşı kırılgan bıraktığını bildirdi.

Kredi büyümesinde yavaşlama ve petrol ithalatından sağlanan tasarruflarla daralan bir cari işlemler açığının 2014 yılında Türkiye'nin dış borcunda, dolayısıyla da bankaların dış borçlanmalarında büyümenin yavaşlamasına yardım ettiğini belirten Fitch, ancak bankların dış yükümlülüklerinde 2013'e göre küçükte olsa artış yaşandığını vurguladı. 

2013 yılında 34 milyar dolar artan dış yükümlülüklerin 2014 yılında 17 milyar dolar arttığını belirten Fitch, bunun kısmen güçlü ABD Doları'nın sonucu olduğunu, güçlü doların Türk bankalarının euro ve Türk Lirası cinsinden borçlarının negatif yeniden değerlenmesine yol açtığını ifade etti. 

Yeni borçlanmalarda uzun vadelere doğru bir kayışın Türk bankalarının risk profilleri için pozitif olduğunu, ama kısa vadeli borçların hala dış yükümlülüklerin büyük bölümünü oluşturduğunu belirten Fitch, Türk bankalarının döviz likidite pozisyonlarının genel durumlarının 2014 yılında genel olarak değişim göstermediklerini, döviz likit varlıklarında ciddi bir artış olmadığını da vurguladı. 

Temel beklentilerinde, Türk bankalarının borç çevirme oranlarının yüksek olmaya devam edeceğini baz aldıklarını ifade eden Fitch, Türk bankalarının yabancı kredi piyasalarına ulaşımlarını devam ettireceklerini öngördüklerini belirtti. Bunun yanı sıra bankaların döviz likiditelerinin, yabancı kredi piyasalarına kısa süreli ulaşım sorunları ile başa çıkmak için yeterli olduğuna inandıklarını vurgulayan Fitch, ancak bankaların kredi piyasalarına daha uzun süreli ulaşım sorunlarına karşı ciddi şekilde kırılgan olmaya devam ettiklerini ifade etti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap