6 °C

Fitch, Türkiye tahminlerini açıkladı

Türkiye ekonomisinin 2016'da yüzde 2,9; 2017'de yüzde 3,1 büyüyeceğini öngören Fitch Rating, yıl sonu dolar/TL tahminini 3,35; 2017 sonu tahmini 3,43; 2018 sonu tahmini 3,50 olarak açıkladı.

Fitch, Türkiye tahminlerini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Türkiye tahminlerini açıkladı.

Fitch Ratings, Türkiye için reel GSYH büyüme tahminini, yüksek frekanslı veride zayıflığın devam etmesini yansıtarak aşağı yönlü revize etti.

Fitch, bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda, sanayi üretimi, perakende satış ve işgücü verilerinin hepsinin temmuz ayındaki darbe girişiminin ve hükümetin buna yanıtının ekonomik aktivite üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini gösterdiğini vurguladı.

Türk hükümetinin tüketimi desteklemek için çaşitli teşvik tedbirleri uyguladığını ifade eden Fitch, bu tedbirlerin büyümenin ana kaynağı olmayı sürdüreceğini vurguladı.

"2017 yılında siyasi ortamın istikrar kazanmasıyla büyümede ılımlı bir toparlanma bekliyoruz. Bu büyük olasılıkla yılın ikinci yarısında daha fazla dile getirilecek, yılın ilk yarısında anayasa serformu süreci görünüme yön verecek" değerlendirmesini yapan Fitch, 2016 yılı için yüzde 2,9 olarak ortaya koyduğu GSYH büyüme tahminini, 2017 için yüzde 3,1 ve 2018 için yüzde 3,5 olarak duyurdu.

Yurt içi siyasi gerilimler, zayıflayan cari işlemler verisi ve gelişmekte olan piyasalara ilişkin algılarda değişimin Türk Lirası üzerinde baskı yarattığına işaret eden Fitch, TCMB'nin bankacılık sektörü için döviz likiditesini artıracak tedbirler alığına ancak müdaha etmekten kaçındığına dikkat çekti.

Politika faizi beklentisi

TCMB'nin 24 Kasım'daki PPK toplantısında faiz oranlarını artırdığını ve piyasa baskısına tepki verme arzusunu bir kez daha kanıtladığını belirten Fitch, ancak atılan adımın TL'de değer kaybını önleyemediğine işaret etti. TCMB'den 20 Aralık toplantısında bir faiz artırımı daha beklediklerini ifade eden Fitch, 2016 yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 8,25 2017 ve 2018 yıl sonu politika faizi beklentilerini yüzde 8,75 olarak ortaya koydu.

Dolar / TL tahmini

2016, 2017 ve 2018 için yıl sonu ABD Doları/TL paritesi tahminlerini 3,35-3,43-3,50 olarak belirleyen Fitch, 2017 için enflasyon tahmininin TL'deki değer kaybına bağlı olarak yüzde 7,7 2018 tahmininin yüzde 7,5 olduğunu vurguladı.

Not uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda, "Ülke kredi notları 2017'de yüksek seviyede siyasi risk ve belirsizlikle karşı karşıya kalacaklar" açıklamasında bulundu. Kuruluş, beklenmedik seçim sonuçlarının 2017'de gelişmiş ekonomilerde siyasi tutuculuktan uzaklaşmaya ve politika yönünün öngörülebilirliğinin azalmasına yol açacağını belirtti.

Ticarette korumacılığın ve daha gevşek bütçe politikalarının bir araya gelmesinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda ülke kredibilitelerini azaltması riski taşıdığını belirten Fitch, ülke kredi notları için 2018 görünümünün ise durağan olduğunu açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, "Büyük gelişmekte olan ekonomilerde toparlanma, Brezilya ve Rusya'da krizlerin hafiflemesiyle, 2017'de ivme kazanabilir. Çin, yüzde 6,5 civarında büyüme hedrefine bağlı olmaya devam edecek. Trump'ın planının ABD'nin kredibilitesine etkisi orta vadede büyük olasılıkla negatif olacak" denildi.

Ekonomik milliyetçilik riski

Fitch Rating, İngiltere'deki AB referandumu ve ABD'de Trump'ın seçim zaferinde şahit olunan populizmde artış ve düzen karşıtı havanın yapısal politikaları ekonomik milliyetçiliğe doğru itmesinin, ticarette serbestlikte ve uluslararası iş gücün göçünde bir azalmayı icap ettirmesinin muhtemel göründüğünü bildirdi. Seçimlerde hoşnutsuzlukların ifade edilmesinin gelişmiş ekonomilerde liderlerin daha gevşek mali politikaları sahiplenmelerine yol açtığını da vurguladı.

Fitch Baş Ekonomisti Brian Coulton ise yaptığı değerlendirmede, "Uzun vadede, gelişmiş ekonomilerde ticari korumacılığın artacağı ve zayıf göç akışının büyümeyi azaltacağından çok az kuşkumuz var. Bununla birlikte kısa vadede, mali reflasyona doğru kayma egemen faktör olacak" ifadelerini kullandı.

Global Ekonomik Görünüm raporunda ABD'de ciddi mali genişleme beklentisine paralel olarak 2017 için global büyüme tahminlerini revize ettiklerini belirten Fitch, ABD ekonomisi için 2017 büyüme tahminini 0,2 puan artırarak yüzde 2,2'ye ve 2018 büyüme beklentisini 0,1 puan yükselterek yüzde 2,3'e çıkardı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.