5 °C

Goldman: TCMB sıkı duruşu sürdürür

TCMB'nin faiz kararını değerlendiren Goldman Sachs, Merkez'in cari faiz oranlarını önümüzdeki aylarda değiştirmesini beklemediğini ifade ederek, sıkı duruşun süreceği öngörüsünde bulundu.

Goldman: TCMB sıkı duruşu sürdürür

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun bugünkü toplantısından çıkan kararları ve yapılan açıklamayı değerlendiren Goldman Sachs, TCMB'nin cari faiz oranlarını değiştirmeyeceğini ve sıkı şartları önümüzdeki aylarda da devam ettireceğini düşündüklerini bildirdi.

Enflasyonun temmuz ayında geçici olarak tek haneli rakamlara inmesini anCak sonrasında tekrar yükselişe geçmesinni ve ekimde yüzde 11 civarında tepe yapmasını bekleyen Goldman Sachs, bunun TCMB'nin Nisan Enflasyon Raporu'ndaki projeksiyonlarına paralel bir eflasyonist patika olduğunu savundu.

Goldman Sachs yaptığı değerlendirmede, "Negatif enflasyonist görünüm, tüm zamanlanın en yüksek seviyesindeki enflasyon beklenişleri ve yerel yatırımcıların döviz mevduatına akışları dikkate alındığında,.TCMB'nin sıkı duruşunu önümüzdeki aylarda devam ettirmesinin gerekeceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak, yapılacak herhangi bir gevşetmenin ilk etapta faiz indirimi yerine likidite yoluyla olması muhtemel" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.