İstanbul 9 sıra geriledi

İstanbul, Global Finans Merkezleri Endeksi (Global Financial Center Index-GFCI) listesinde 9 sıra gerileyerek 66. sıraya indi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul, Global Finans Merkezleri Endeksi (Global Financial Center Index-GFCI) listesinde 9 sıra birden geriledi.

İngiltere merkezli 'Z/Yen Group' adlı danışmanlık kuruluşu tarafından açıklanan endekse göre, eylül ayında 57. sırada bulunan İstanbul 66. sıraya indi. Siyasi belirsizlik ve çatışma bölgelerine
yakında bunda etkili oldu.

İstanbul geçen yılın mart döneminde ise 46. sırada bulunuyordu. Böylece geçen yıl ile karşılaştırıldığında 20 sıra düşüş yaşandı.

GFCI'da ilk 5 sıra yerini korudu. Londra Brexit'e rağmen ilk sıradaki yerini korudu, ancak ratingi 13 puan düştü. New York,  Singapur, Hong Kong ve Tokyo ilk 5 sırayı tamamlayan şehirler oldu.

İstanbul'un Rating'i ise 11 puan düştü ve 620 puandan 609 puana geriledi.

Doğu Avrupa ve Orta Asya finans merkezleri sıralamasında ise İstanbul, Eylül 2016'da bulunduğu 4. sırayı son raporda da korudu. Bu bölgede ilk 3 sırada Varşova, Talin ve Riga yer aldı.

Rapor'da yapılan değerlendirmede, "İstanbul terör saldırıları, savaş bölgesine yakınlığın finans sektörü tarafında kötü olarak değerlendirilmesini sıkıntısını çekiyor" ifadeleri yer aldı.

2005 Yılında Z/Yen Grubu tarafından oluşturulan Endeks 2007 yılından bu yana yayınlanıyor. Endeks mart ve eylül dönemleri baz alınarak yılda 2 kere açıklanıyor.

Listede ilk 10 sıra şu şekilde: Londra, New York, Singapur, Hong Kong, Tokyo,San Francisco, Chicago, Sydney, Boston,Toronto

Bu konularda ilginizi çekebilir