5 °C

Küresel piyasalar ABD istihdam raporuna odaklandı

Pozitif bir havanın hakim olduğu küresel piyasalar, ABD'de bugün açıklanacak kasım ayı istihdam raporuna odaklandı.

Küresel piyasalar ABD istihdam raporuna odaklandı

ABD Senatosu, dün ülkedeki federal kurumların finansman yetersizliği nedeniyle bu gece kapanmasını önleyecek iki haftalık geçici bütçe tasarısını onayladı. Hükümetin kapanmasına yönelik risklerin iki haftalığına da olsa ertelenmesi ve açıklanan tüketici kredileri verisinin ekimde yüzde 6,5 artışla yılın en hızlı yükselişini kaydetmesi sonrası New York borsasında yükselişler görüldü. Dün Dow Jones endeksi ve S&P 500 endeksi yüzde 0,29, Nasdaq endeksi de yüzde 0,54 değer kazandı. Analistler, bugün açıklanacak kasım ayı istihdam raporunda, tarım dışı istihdam, işsizlik oranı, iş gücüne katılım verileri ve ücretlerin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını söyledi.

Brexit görüşmeleri Avrupa'nın odak noktası

Avrupa tarafında, Brexit ile ilgili görüşmeler ve Almanya'daki siyasi gelişmeler gündemi meşgul etmeye devam ederken, dün Basel III reformlarının onaylanması ile ilgili konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, "Basel III reformlarının onaylanması, sermaye çerçevesinin bankacılık sistemlerinde daha fazla güvenilir olmasını sağlayacak önemli bir kilometre taşını temsil ediyor" ifadesini kullandı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,36, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 yükseldi, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,37 değer kaybetti.

Çin'de ihracat beklentiyi belirgin şekilde aştı

Bugün Çin'de açıklanan dış ticaret ve Japonya’da büyüme verilerinin ardından Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 artarken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi dünkü hızlı yükseliş eğilimini bugüne de taşıdı ve yüzde 1,2 değer kazandı. Japonya 3’üncü çeyrekte yıllık yüzde 2,5 büyürken, Çin'de ihracat yüzde 12,3, ithalat da yüzde 17 artarak beklentileri belirgin bir şekilde aştı.

Çin'in ihracat rakamları sürpriz yaptıÇin'in ihracat rakamları sürpriz yaptı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.