21 °C

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve sektörel güven endeksleri takip edilecek

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

İSTANBUL - Küresel piyasalar dün açıklanan makroekonomik verilerin genel olarak beklentiler seviyesinde olmasına karşın negatif bir seyir izledi.

ABD hisse senedi piyasaları dün açıklanan imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) beklentiler seviyesinde olmasına karşın ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin faiz artışının tahminlerden önce olabileceğine yönelik söylemlerinin ardından negatif bir seyir izledi. Dün Dow Jones endeksi günü yüzde 0,68 değer kaybıyla 17.056 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 gerileyerek analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 1.990 seviyesinin altına geriledi. Bugün yeni konut satışları verisinin takip edileceğini ifade eden analistler, Fed üyelerinin konuşmalarının yön üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında, Almanya imalat sanayi PMI'ın beklentilerin altında kalması ve küresel piyasalarda dolara olan talebin ABD piyasalarının açılışı ile yükselmesi avro/dolar paritesindeki toparlanma çabasını engellerken, hisse senedi piyasalarında da satış baskısına neden oldu. Almanya'da bugün açıklanacak IFO endeksleri öncesinde DAX endeksi dün yüzde 1,58 gerilerken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,44, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,87 düşüş kaydetti.

Yurt içi piyasalarda günün ilk yarısındaki alıcılı seyir, küresel piyasalarda artan dolar talebi nedeniyle öğleden sonra yerini satışlara bıraktı. BIST 100 endeksi dün günü yüzde 0,26 azalışla 76.669 puandan tamamlarken, Hazine ihalelerinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından gösterge tahvilin bileşik faizi yatay bir seyirle yüzde 9,28'den kapandı. Analistler, bugün yurt içinde açıklanacak kapasite kullanım oranı ve sektörel güven endekslerinin takip edileceğini belirterek, jeopolitik risk algısı ve döviz kurlarının seyrinin ise yön üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.00 Almanya, IFO eylül ayı güven endeksleri

14.30 Türkiye, eylül ayı reel sektör güven endeksi  

14.30 Türkiye, eylül ayı kapasite kullanım oranı

17.00 ABD, ağustos ayı yeni konut satışları