25 °C

Üçüncü çeyrek bilançolar izleniyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarının aralıkta faiz artırımına ilişkin beklentileri yükseltmesine karşın pozitif seyir izliyor.

Üçüncü çeyrek bilançolar izleniyor

ABD'de Chicago Fed Başkanı Charles Evans, dün yaptığı açıklamada, bankanın faiz artırımları için enflasyondaki ilerlemeyi baz alması gerektiğini belirterek, kısa vadeli ekonomik görünümün nispeten iyi olduğunu ifade etti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise bu yıl bir kez faiz artırılmasına ihtiyaç duyulduğu görüşünü yinelerken, buna karşın düşük faiz oranlarının gelecek 2-3 yıl boyunca süreceğini kaydetti.

Söz konusu açıklamaların ardından Fed'in aralıkta faiz artıracağına ilişkin beklentiler yükselirken, dolar endeksi de çıkışını sürdürerek yaklaşık 9 ayın zirvesinde dengelendi. Dün açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) beklentilerden iyi gelmesinin de etkisiyle Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,47 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,00 değer kazandı.

Analistler, bugün ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Alphabet, Google, Amazon ve Twitter'ın üçüncü çeyrek net kar ve gelirleri ile tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirterek, 98,7 seviyelerinde bulunan dolar endeksinin kritik 99,0 direncini aşıp aşamayacağının da izlenmesi gerektiğini bildirdi.

Avrupa tarafında, imalat sanayi PMI verilerinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,47 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,36 yükselirken, İngiltere'de ise sterlin/dolar paritesindeki yatay seyre karşın FTSE 100 endeksi yüzde 0,49 değer kaybetti.

Bugün Asya piyasalarında petrol fiyatları yatay bir seyir izlerken, değerli metal fiyatlarının da dünkü dalgalanmanın ardından sakin bir seyir izlediği dikkati çekiyor. Kapanışa yakın, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 geriledi.

Yurt içinde, düşüş eğilimindeki döviz kurları, konut satışları verilerindeki artış ve yükseliş eğilimindeki dünya borsalarından destek bulan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,38 değer kazanarak 79.933 puan ile 15 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel kesin güven endeksi, yurt dışında ise Almanya'da Ifo endeksleri ve ABD'de açıklanacak verilerin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 80.000 ve 80.500 seviyelerinin direnç, 78.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap