27 °C

Küresel piyasalar Yellen öncesi negatif

Küresel piyasalar başta Kuzey Irak referandumu olmak üzere artan jeopolitik risklerle genel olarak negatif bir seyir izlerken, bugün Fed Başkanı Yellen'ın yapacağı konuşma izlenecek.

Küresel piyasalar Yellen öncesi negatif

Kuzey Kore ve ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar piyasalarda tedirginliği artırırken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gerçekleştirdiği referandumun ardından güvenli liman arayışının arttığı ve petrol fiyatlarının yükseldiği görüldü. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 4,23 artarak temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, altının ons fiyatı da yüzde 1,05 primle 1.311 dolara yükseldi.

Dün ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,24, S&P 500 endeksi yüzde 0,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,88 değer kaybederken, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 92,7'yi test eden dolar endeksi, Kuzey Kore-ABD geriliminin artmasıyla bu seviyenin hemen altında dengelendi.

Avrupa tarafında, Almanya'da gerçekleştirilen seçimin ardından siyasi gelişmeler ve İngiltere ile Avrupa Birliği arasında yürütülen Brexit görüşmeleri piyasaların gündemini meşgul ediyor. Euro/dolar paritesi, Fed'in şahin tutumunu devam ettireceği beklentilerinin artması ile dün yüzde 0,83 değer kaybetti ve bugün Asya piyasalarında yatay seyirle 1,1840 seviyesinde dengelendi. Dün Almanya'da açıklanan Ifo endekslerinin beklentilerin altında kalmasına karşın Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,02 artışla tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,27 geriledi.

Bugün Japonya'da yenin dolar karşısındaki yükselişi ve Kuzey Kore geriliminin etkisiyle Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 değer kaybetti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

17.00 ABD, ağustos ayı yeni konut satışları
17.00 ABD, eylül ayı Tüketici Güven Endeksi
17.00 ABD, eylül ayı Richmond Fed sanayi endeksi
18.50 ABD, Fed Başkanı Yellen'ın konuşması

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap