15 °C

MB 'döviz depo'da faizleri indirdi

Merkez Bankası, 1 hafta vadeli döviz repo faiz oranını dolar için yüzde 10'dan yüzde 7.5'e; euro için yüzde 10’dan yüzde 6.5’e indirdi

MB 'döviz depo'da faizleri indirdi

İSTANBUL - Merkez Bankası, bankaların bir hafta vadeli olarak TCMB'den son borçlanma imkanı faizlerini yarından itibaren dolar için yüzde 10'dan yüzde 7.5'e, euro için yüzde 10'dan yüzde 6.5'e indirdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi beklenen küresel para politikalarının normalleşme sürecinde Türkiye’de dengeli büyümenin ve sermaye akımlarının sürekliliğini desteklemek amacıyla, Döviz Depo Piyasası’nda bankalara tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde TCMB’den alabilecekleri döviz depolarının faiz oranları gözden geçirilmiştir. Bankaların bir hafta vadeli olarak TCMB’den son borçlanma imkanı faizlerinin 09 Ekim 2014 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 10’dan yüzde 7.5’e, euro için yüzde 10’dan yüzde 6.5’e indirilmesine karar verilmiştir.

Bankaların Döviz ve Efektif Piyasalarında toplam 10,8 milyar ABD doları işlem yapma limitleri bulunmaktadır. Bu limitler bankaların bilanço büyüklüklerinde ve TCMB rezervlerinde görülen artış dikkate alınarak, 10 Aralık 2014 tarihinde düzenlenecek '2015 Yılı Para ve Kur Politikası' basın toplantısında güncellenecektir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.