6 °C

New York Borsası rekor yükselişle kapandı

New York Borsası, ABD'li dev firmaların hisseleri ve ham petrol fiyatlarının artmaya devam etmesiyle haftanın son işlem gününü rekor yükselişle tamamladı.

New York Borsası rekor yükselişle kapandı

New Yor borsasının kapanışında Dow Jones Sanayi Endeksi 142,04 puan (yüzde 0,72) artışla 19.756,85 puandan, Standard & Poor's 500 Endeksi de 13,34 puan (yüzde 0,59) yükselişle 2.259,53 puandan kapandı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 27,14 puan (yüzde 0,50) değer kazanarak 5.444,50 puana ulaştı.

Böylece, New York Borsası iki işlem günü arka arkaya rekor kırarken, her üç endeks kendi tarihlerindeki en üst seviyelerden günü tamamlamış oldu.

Haftalık bazda, Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 3,1 değer kazanarak beş hafta üst üste yatırımcılara kazandırdı. Bu hafta, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 3,1 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 3,6 artış kaydetti. 

Bugün, ABD'li dev şirketlerden Coca-Cola'nın hisse başına değeri yüzde 2,5, American Airlines'ın hisseleri de yüzde 3,3 yükselirken, ilaç firması Pfizer'in ve otomotiv şirketi General Motors'un hisseleri de sırasıyla 2,4 ve 3,4 artış gösterdi. 

Ayrıca, küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarının yükselmeye devam etmesi de New York Borsasını olumlu etkiledi.

Borsanın kapandığı saatte, ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1,2 artışla 51,49 dolardan, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da yüzde 0,8 yükselişle 54,35 dolardan işlem gördü.

Uzmanlar, ABD'nin yeni seçilen başkanı Donald Trump'ın altyapı harcamalarını artırma ve kurumlar vergisini düşürme vaatlerinin ekonomik büyümeyi olumlu etkilemesini beklediğini kaydederek, bu nedenle yatırımcıların borsada risk iştahlarının artarak alış pozisyonu aldıklarına dikkati çekiyor.

 
 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap