6 °C

Petrol devlerinin kârlılığı şüpheli

Fitch Ratings: Avrupa'nın önde gelen petrol şirketlerinin üçüncü çeyrek karlarındaki sert düşüş bu yılın dördüncü çeyreğinde de sürebilir.

Petrol devlerinin kârlılığı şüpheli

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Avrupa'nın önde gelen petrol şirketlerinin karlarındaki sert düşüşün yılın son çeyreğinde de sürebileceğini belirtti. 

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada, düşük petrol fiyatlarına ek olarak rafineri operasyonlarındaki marjların da sert şekilde düşüş kaydettiği ifade edildi. 

Açıklamada, yakın vadede petrol fiyatlarının iyileşme görünümünün düşük bir olasılık olduğu kaydedilerek, petrol şirketlerinin karlarının 2016'da dengelemesinin yada artmasının uygulayacakları maaliyet azaltma tedbirlerine bağlı olacağı vurgulandı. 

Fitch Ratings tarafından değerlendirilen Royal Dutch Shell, BP, Eni ve BG'nin bu yılın üçüncü çeyrek verilerini geçen hafta açıkladığı anımsatılan açıklamada, bu şirketlerin üçüncü çeyrekte Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) seviyelerinin yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 26 düştüğü bilgisine yer verildi. 

Önde gelen petrol şirketlerinin sermaye yatırımlarını da azaltmayı sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, "Örneğin BP 2015-2017 yılları arasında sermaye yatırımlarının yıllık 17-19 milyar dolar seviyesinde olacağını açıkladı. Yaklaşık bir yıl önce sermaye yatırımının 24-26 milyar dolar seviyesinde olacağı açıklanmıştı. Avrupa'nın önde gelen petrol şirketlerinin üçüncü çeyrek karlarındaki sert düşüş bu yılın dördüncü çeyreğinde de sürebilir" ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, Total'in 2015 yılına ilişkin 23-24 milyar dolar seviyesinde olan sermaye yatırım hedefini değiştirmediği belirtilerek, "Öte yandan şirket sermaye yatırımının 2016 yılında 20-21 milyar dolara, 2017-2019 yılları arasında ise yıllık 17-19 milyar dolara düşeceğini açıkladı" dedi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.