8 °C

Petrolde 'baş döndüren' yükseliş

Ham petrol fiyatları son 3 gün içerisinde yüzde 10, ay başından bu yana da yüzde 16 değer kazandı.

Petrolde 'baş döndüren' yükseliş

DÜNYA Online

Petrol fiyatları, üreticilerin bir araya gelerek piyasadaki stok fazlasına yönelik bir çalışma yapabilecekleri beklentileriyle beraber üç gün içerisinde yüzde 10 yükseldi. 

Diğer taraftan, Ağustos başından bu yana fiyatlarda yüzde 16 artış yaşandı. 

Son yaşanan yükseliş sonrasında 50 dolara yaklaşan Brent ham petrolün varil fiyatı bu sabah 48.23 dolara kadar çıktı. 

ABD türü ham petrolün varil fiyatı ise 46,30 dolardan döndü ve bu sabah 45,56 dolar seviyelerinde bulunuyor. 

Üreticilerden gelen açıklamalar

Geçen hafta içerisinde Suudi Arabistan Petrol Bakanı’nın yaptığı açıklamada, OPEC dışı bir toplantı planladıklarını ve petrol fiyatlarında istikrar için üretim ile ilgili tavanın tekrar görüşüleceğini belirtmişti. 

Bu açıklama ardından dün Rusya Enerji Bakanı Novak konuya ilişkin olarak daha fazla müzakere yapılmasına kapının açık olduğunu söyledi. 

Kâr satışları gelebilir

Analistlere göre, ham petrol normal şartlarda satılabilecek seviyelere geldi, ancak olası düşüşlerin kısa metrajlı ve kısa vadeli olabileceği göz önünde bulundurularak strateji belirlemek gerekir. 

Finansonline Analisti Okan Aybar, "Son günlerde Suudi Arabistan ve Rusya petrol üretimini dondurma kararı alma ihtimaliyle yükselen petrolün bu yükselişi kısa vadeli kar realizasyonlarına neden olacaktır. Şayet bu spekülasyon devam etmezse o zaman ham petrolde geri çekilmeler yavaş bir şekilde başlar sonra iki üç seans devam eder. Yani düşüş kısa vadeliden daha az kısa vadeliye döner. Son olarak yakın bir zamanda kâr realizasyonlarını tetikleyecek gelişmelerle ham petrol gerileyebilir ancak gerilemesinin nihayetinde çok devam etmesi beklenmemeli. Zira petrolün bir yıllık elde tutma getirilerindeki yükselişiler petrolün yükseliş beklentilerinin yerinde kalmaya devam ettiğini gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap