20 °C

Piyasalar için kritik hafta

Yurt içi piyasalar bu hafta TCMB'nin faiz ve Fitch'in not kararına odaklanacak.

Piyasalar için kritik hafta

Yurt içi piyasaların bu hafta iki önemli gündemi var. İlki, 24 Ocak Salı günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) alacağı faiz kararı; ikincisi ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in açıklaması beklenen not kararı...

Likidite adımlarına devam eden Merkez Bankası'nın son silahı 'swap' hamlesi oldu. TCMB, TL depoları karşılığı döviz depo ihalelerine başladı. İlk ihale çarşamba günü düzenlendi, bu ihalede TL için verilen faiz oranı yüzde 8 olarak belirlendi. Perşembe ve cuma günleri ise faiz oranı önce yüzde 8,50, sonra yüzde 9'a yükseltildi.

Ancak piyasalar için asıl merakla beklenen konu, salı günkü toplantıda nasıl bir faiz kararı alacağı. Piyasaları tatmin edecek; ‘tehditi algılamış, riskleri görmüş’ olarak nitelendirilebilecek boyutta bir faiz artışı için en az 50-100 baz puanın üzerinde olması gerektiğine değiniliyor.

Piyasa Merkez’den ikna edici bir hamle bekliyorPiyasa Merkez’den ikna edici bir hamle bekliyor

 Cuma günü gözler Fitch'te olacak

Merkez Bankası'nın kararı sonrası gözler Fitch Ratings'in cuma günü vereceği not kararında olacak. Fitch'in olası bir not indirimi üç büyük derecelendirme kuruluşunun da Türkiye hakkında olumsuz değerlendirme yapması anlamına geliyor. Öte yandan not indirimi bir not indirimi TL varlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kuruluş, ağustos ayında Türkiye'nin "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu teyit ederken, not görünümünü ise 'negatif'e çevirmişti.

Bu arada Fitch hafta içinde Türkiye'yi siyasi riskin ekonomi ve bankacılık üzerinde yapacağı etki üzerinde uyardı.

Fitch'ten Türkiye'ye uyarıFitch'ten Türkiye'ye uyarı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap