12 °C

"Faizlerin kaç kez artacağı önemli değil"

San Francisco Fed Başkanı John Williams, 2016'da kaç kez faizlerin artırılacağının önemli olmadığını söyledi

"Faizlerin kaç kez artacağı önemli değil"

San Francisco Fed Başkanı John Williams, bu yıl kaç kez faizlerin artırılacağından ziyade önümüzdeki birkaç yıl boyunca faizlerin nasıl artırılacağının daha önemli olduğunu söyledi.

Williams, "Eğer 2016 yılında az faiz artışı yaparsak 2017 yılında daha fazla faiz artışına gideceğiz demektir" dedi. 

Williams önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Fed'in faizleri yüzde 3.5'e çıkaracağı tahminini yaptı.  Williams yıl sonu itibariyle yüzde 2-2.25'lik ekonomik büyüme ve yüzde 4.5 işsizlik oranına ulaşmak için ekonominin bu yıl üç-beş arası faiz artırımına ihtiyaç duyacağı görüşünü tekrarladı.

Varlık fiyatlarının yüksek olması konusunda endişe duymadığını söyleyen Williams, ticari emlak fiyatlarındaki hızlı artışın izlenmesi gerektiğini belirtti.

"Çin'i ABD için büyük bir risk olarak görmüyorum"

Çin ekonomisinde yavaşlamanın devam ettiğine yönelik endişeler ile global hisse senedi piyasalarında yaşanan satış dalgasını ve Dow Jones Sanayi Endeksi'ndeki keskin düşüşü değerlendiren Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise, "Oynaklık finansal piyasaların doğasının bir parçası. ABD ekonomisinde temel göstergeler çok sağlam olmaya devam ediyor" diye konuştu. 
     
Fed'in kararlarını alırken Çin'in zayıflamakta olduğunu dikkate aldığını ifade eden Mester, olumsuz verilerin ABD ekonomisi üzerinde ciddi bir etkisi olabileceğini, ancak Çin'e ilişkin konuların ABD ekonomisi için ciddi bir risk yanatmasını beklemediğini vurguladı. 
     
Mester ayrıca, Aralık ayı faiz artırımını ihtiyatlı bir adım olarak değerlendirdiğini tekrarladığı ve kademeli faiz artırım yolunurn kendisinin uygun para politikası görüşü ile çok tutarlı olduğunu ifade etti. 

                         

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.