S&P, Türkiye için takvimini açıkladı

S&P Türkiye’nin kredi notu ve görümüne ilişkin 2015 yılında değerlendirme yapabileceği iki tarihi 8 Mayıs ve 6 Kasım olarak açıkladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notu ve görümüne ilişkin 2015 yılında değerlendirme yapabileceği iki tarihi 8 Mayıs ve 6 Kasım 2015 olarak açıkladı.

S&P web sitesindeki açıklamada EMEA Bölgesi’nde değerlendirilen ülkelerin olası kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirme tarihleri açıklandı. 

Açıklamada kredi derecelendirme kuruluşunun değerlendirme takvimini her çeyrekte yeniden güncelleyebileceği de belirtildi.

Türkiye için “talep edilmemiş” (unsolicited) derecelendirme yapan S&P, en son 21 Kasım'da rapor yayınlamış ve kredi notunu BB+ ile görünümü 'negatif' olarak korumuştu.

Türkiye’yi “yatırım yapılabilir” notu ile değerlendiren iki kredi kuruluşundan biri olan Fitch Ratings ise Türkiye’nin kredi notu ve görünümünün 20 Mart 18 Eylül 2015 tarihlerinde değerlendirilebileceğini açıklamıştı.

Moody’s de geçen hafta Türkiye’nin kredi notu ve görünümünün gözden geçirilmesi için 10 Nisan, 7 Ağustos ve 4 Aralık 2015 tarihlerinin belirlendiği açıklamıştı.

Moody’s ağustos ayında Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin ülke takviminde belirtilen tarihte açıklama yapmamış, daha sonrasında Moody’s’in takviminin sadece olası eylemlere ilişkin bir gösterge olduğu bilgisi verilmişti.

Ardından kuruluştan 5 Aralık’ta Türkiye'ye yönelik kredi notu açıklaması beklenirken, resmi sitesinden kısa bir bildiri yayınlayarak not ve görünüme ilişkin açıklama yapmayacağını duyurmuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir