9 °C

'Son veriler faiz artış zeminini güçlendirdi'

Fischer:En son verilerin faiz artış zeminini daha da güçlendirdiği kanaatindeyiz. Piyasalar, faiz oranının aralıkta artırılmasına yüzde 70’in üstünde ihtimal veriyor

'Son veriler faiz artış zeminini güçlendirdi'

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ekim ayına ilişkin istihdam verilerini olumlu bulduğunu belirterek, “Ben iş gücü piyasasının tam istihdama yakın olduğu görüşündeyim” dedi.

Fischer, Uluslararası Para Fonu tarafından Washington’da düzenlenen 17. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı’nda değerlendirmelerde bulundu.

Ekim ayı istihdam verilerine değinen Fischer, “İş gücü piyasası genel olarak çok iyi bir yıl geçirdi. İstihdam bu sabah açıklanan ekim rakamları dahil olmak üzere ayda ortalama 181 bin arttı.” ifadelerini kullandı.

Fischer, istihdamdaki artışın geçen yıla kıyasla yavaşlamasına karşın iş gücüne katılımın artma eğiliminde olan işsizlik oranını yüzde 5 civarında tutmaya yettiğine işaret ederek, iş gücü piyasasının yaşanan şoklara karşın güçlü kaldığını vurguladı.

“Ben iş gücü piyasasının tam istihdama yakın olduğu görüşündeyim” diyen Fischer, geçen hafta açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını da olumlu bulduğunu dile getirdi. Fischer, ayrıca, ABD ekonomisinin ılımlı büyümeyi sürdüreceği öngörüsünde bulundu.

“Piyasalar aralıkta faiz artışına yüzde 70’in üstünde ihtimal veriyor”

Konuşmasında, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) çarşamba günü açıklanan faiz kararına da değinen Fischer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hafta, politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında tutma kararı aldık. FOMC bildirisinde ifade edildiği üzere, en son verilerin faiz artış zeminini daha da güçlendirdiği kanaatindeyiz. Piyasalar, faiz oranının aralıkta artırılmasına yüzde 70’in üstünde ihtimal veriyor.”


Fischer, bununla birlikte, orta vadeli ekonomik beklentilerin gelecek birkaç aydan daha önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.