5 °C

Swap talebi 1 milyar doların altında

TCMB'nin 1,25 milyar dolarlık swap ihalesine 940 milyon dolar talep geldi. Böylece, swap talebi 26 Nisan'dan bu yana ilk kez miktarın altına gerilemiş oldu.

Swap talebi 1 milyar doların altında

Merkez Bankası'nın (TCMB) düzenlediği döviz depo ihalesine gelen talep, Londra ile TCMB'nin uyguladığı faiz farkının oldukça daralması ve arbitraj imkanının da azalması nedeniyle 26 Nisan'dan beri ilk kez 1 milyar dolar seviyesinin altında kaldı.

TCMB bankacılar arasında swap olarak da tanımlanan ve bugün 1.25 milyar dolar tutarında açtığı TL depoları karşılığı döviz depo ihalesinde bir hafta vadede teklif tutarı olan 940 milyon dolar verdi.

TCMB ihalede TL faizini yüzde 12.25'te, dolar faiz oranını ise yüzde 1 seviyesinde tuttu.

ING Bank Para Piyasaları Yönetmeni Can Sümer, "TCMB'nin analitik bilançosuna bakıldığında bir önceki zorunlu karşılık dönemine kıyasla bankaların döviz mevduatı kaleminde yaklaşık 3 milyar TL'lik artış görüyoruz. Bu artış ise son dönemde yurtiçi bankaların offshore döviz swap piyasası aracılığıyla daha fazla TL borçlanabilmesine imkan verdi. Bunun sonucunda da offshore piyasalarda TL likiditesi azaldı ve bu piyasalar ile TCMB arasında TL faiz farkı daraldı. Haftalık depo ihalelerinde bir ara 125 baz puana kadar çıkan TL faiz farkı 20 baz puana kadar inmiş durumda. Bu da ihaleye olan talebi azalttı" dedi.

TCMB'nin swap ihalesinde TL faizini yüzde 12.25 seviyesine çekmesi sonrası Londra swap piyasasındaki faiz ile makas TCMB lehine bir ara 125 baz puana kadar açılırken, bu durum
bankalara Londra piyasalarından sağladıkları TL'yi TCMB'ye vererek arbitraj yapma olanağı sağlamıştı.

Arbitraj olanağı nedeniyle de söz konu ihaleye talep Mayıs ayı başında oldukça artmış ve son olarak 12 Mayıs'ta 10 milyar doları aşarak ihale tutarının yaklaşık sekiz katına ulaşmıştı.

Öte yandan TCMB düzenlediği döviz depo ihalelerine ihale tutarının sekiz katına varan rekor talepler gelmesi ardından 12 Mayıs'ta bankalara gönderdiği bir yazı ile ihalede teklif tutarını toplam ihale tutarının yüzde 30'u ile sınırlamıştı.

İhale tutarının yaklaşık sekiz katına ulaşan talepler TCMB'nin bu adımı sonrası kademeli olarak gerilemiş son olarak dün ihale tutarının 1.2 katı olarak gerçekleşmişti.

İlk ihaleyi yüzde 8 faiz oranı ile açan ve sonraki her ihalede TL faizi kademeli olarak artıran TCMB, son olarak 27 Nisan'da TL faizi 50 baz puan artırarak yüzde 12.25'e çekti.

TCMB ilk olarak 18 Ocak'ta 500 milyon dolar tutarında TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açmış, kademeli olarak yükselttiği tutarı son olarak 6 Nisan'da 250 milyon dolar artırarak 1.25 milyar dolara çekmişti.

Bankacıların pratikte bir swap işlemi olarak adlandırdıkları bu adım TCMB'nin bankalara TL karşılığı önceden belirlenmiş bir vadede döviz sağlaması, vade sonunda da ilgili miktarların yeniden iadesi olarak biliniyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap