10 °C

Ziraat'in kârı 3 milyarı aştı

Ziraat Bankası'nın üçüncü çeyrek net kârı yüzde 30 artışla 1.02 milyar lira olurken, bankanın 9 aylık kârı 3.03 milyara ulaştı

Ziraat'in kârı 3 milyarı aştı

İSTANBUL - Ziraat Bankası'nın üçüncü çeyrekte net kârı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 30 artışla 1.02 milyar lira oldu. Bankanın dokuz aylık net kârı da 3.03 milyar liraya ulaştı.

Bankanın 3. çeyreğe ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, geliştirmekte oldukları müşteri odaklı iş modeli ile finansal sonuçların birbirlerini dinamik olarak etkileyen yapısıyla hedefledikleri sonuçları elde etmeye devam ettiklerini belirtti.

Hüseyin Aydın “Pazar paylarından daha çok sürdürülebilir büyümeye önem veren, salt büyüklük peşinde koşmayan bilanço yönetim anlayışımız, performansımızın sürdürülebilir gelişimi yönünde bize önemli bir katkı sağlamaktadır” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın “Bu yılın ilk 9 ayında açılan 28 şubemizin yanı sıra ATM sayımızı 581 adet artırmış bulunuyoruz. Eylül sonu itibariyle toplam şube sayımız 1.661 ve ATM sayımız 5.934 olarak kaydedilmiştir. 400’ün üzerinde seyreden sadece Bankamız şubesinin bulunduğu yerleşim sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Şube dışı kanallardan gerçekleştirilen işlemlerin toplam işlemler içindeki payı bu yıl %62‘den %78’e yükselmiş bulunmaktadır. Bu durum, müşteri ilişki yönetimi ve operasyonel etkinlik kabiliyetimizi artırmamıza destek olmaktadır. Bu yılın ilk 9 ayında bilançomuz, %15 artışla 238 milyar TL’ye ulaşırken gayri nakdi dahil toplam kredilerimiz ise reel sektöre kullandırılan krediler ağırlıklı olmak üzere 170,3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın ilk 9 ayında toplam nakdi kredi büyümemiz %20 iken tüketici kredilerindeki büyümemiz %6 olarak gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Bu yılın 3. çeyreğinde toplam mevduatta yüzde 4 büyüme kaydettiklerini kaydeden Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın "Bankamız, yaklaşık 151 milyar TL mevduata sahip bulunmaktadır. Taban mevduatın kaynak yapımızın en önemli bileşeni olması yönündeki stratejimizi sürdürerek kaynak çeşitlendirilmesi ve derinleşmesi konusundaki kabiliyetimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. Temmuz ayında 750 milyon USD tutarındaki Eurobond ihracının da içinde olduğu orta vadeli tahvil programı (MTN) çerçevesinde toplamda temin edilmiş olan kaynak tutarı yaklaşık olarak 1 milyar USD seviyesinde bulunmaktadır.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.