'90'lı yıllara dönmeyeceğiz'

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "90'lı yıllar gibi yerimizde saydığımız günlere asla ve asla dönmeyeceğiz ve izin vermeyeceğiz." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Terörün oluşturmaya çalıştığı gündeme rağmen Türkiye gündemini daha çok reformla nasıl ileriye taşırız uğraşı içerisindeyiz. 90'lı yıllar gibi yerimizde saydığımız günlere asla ve asla dönmeyeceğiz ve izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Şimşek, AK Parti Bursa İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, küresel ekonomide 7-8 yıldır sıkıntılı bir dönem yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin, çevresinde olup bitenlere ve küresel ekonomideki sıkıntılara rağmen iyi bir noktada olduğunu belirten Şimşek, "Geçen sene iki seçim yapıldı. Başımızda bir ateş çemberi var. En büyük ticaret ortağımız Avrupa Birliği 8-9 yıldır durgunluk içerisinde. Bizi çevreleyen birçok konu var." ifadelerini kullandı

Şimşek, dünyada ve bölgesindeki olumsuz gelişmelere karşın Türkiye'nin ekonomisinin geçen sene büyük bir dayanıklılık ve direnç gösterdiğine dikkati çekti.

"Türkiye üst orta gelirli ülkelerin arasında girdi"

Şimşek, geçmiş yıllara bakıldığında Türkiye'nin alt gelir grubunda 30-40 sene geçirdiğini hatırlattı.

Ülkenin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yaptığı reformlarla çıkış yaşadığını ve 1970'li yılların sonundaki iflas noktasından daha iyi bir seviyeye geldiğini anlatan Şimşek, "Türkiye, 90'lı yıllar ülkenin yalpalandığı, sıkıntı yaşandığı ve tekrar 2000'’li yıllarda iflasın eşiğine geldiği bir ülke olmuş. AK Parti ile Türkiye'de çok önemli reformlar yapıldı. Bu ikinci nesil reformlarla Türkiye kişi başı gelirde üst orta gelirli ülkelerin arasında girdi. Hedefimiz yeni nesil reformlarla ülkeyi yüksek gelirli grupların arasına taşımak. O nedenle yoğun bir çalışma içerisindeyiz" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine de ziyarette bulunarak, Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den çalışmalara ilişkin bilgi aldı.