11 °C

'Büyük bir uzlaşma sağlayacağız'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Geçmişte parlamentoda, siyasal partilerin cumhurbaşkanını seçme konusunda anlaşamadığı bir yapıyı büyük bir uzlaşmayı sağlayarak, halkla birlikte gerçekleştireceğiz" dedi

'Büyük bir uzlaşma sağlayacağız'

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Ankara Hilton Otel'de düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçı, yazar ve oyuncuların davetli olduğu "Büyük Uzlaşı Ankara Toplantısı"na katıldı. 

Basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, sanatçılarla, aydınlarla, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve onların görüşlerini aldıklarını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Adayımızı toplumun her kesimi kabul edecek"

"Bunun da nedeni şu; cumhurbaşkanı adayını belirleme 20 milletvekiliyle oluyor. Sivil toplumun, sanatçıların, sendikaların, meslek kuruluşlarının aday belirleme yetkileri yok. Biz çok büyük bir uzlaşmayı sağlamak istiyoruz. Bütün siyasal partilerin, meslek kuruluşlarının, sendikaların, sanatçıların destek vereceği bir adayı belirlemek istiyoruz. Büyük uzlaşma ile bu sorunu çözmek istiyoruz ve demokrasiye en büyük katkıyı yapabileceğimize inanıyoruz. Geçmişte parlamentoda, siyasal partilerin cumhurbaşkanını seçme konusunda anlaşamadığı bir yapıyı büyük bir uzlaşmayı sağlayarak, halkla birlikte gerçekleştireceğiz. Buna yürekten inanıyorum. Önümüzdeki süreçte bunu göreceksiniz, adayımızı toplumun her kesimi kabul edecek ve inanıyorum ki adayımız toplumun her kesiminden destek alacak"

"Cumhurbaşkanlığı konusunda ortak payda oluşturduk"

Görüştükleri sivil toplum örgütleri, sendikalar ve meslek odaları temsilcilerinin düşüncelerinin kendileri için önemine değinen Kılıçdaroğlu, "Bir geniş, ortak payda oluşturduk. Ortak payda aslında çok çok önemli. Cumhurbaşkanı adayının tarafsızlığı, siyasete bulaşmamış olması, herkesi kucaklaması, öfke dilini kullanmaması, barıştan, huzurdan, güvenden yana olması mesajlarını böyle vermesi, tüm kesimlerin ortak amacı. Biz bu amaca uygun bir aday çıkaracağız, göreceksiniz Türkiye bu aday etrafında büyük ölçüde kenetlenecek" diye konuştu.

İsim gündeme gelmedi

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine herhangi bir ismin gündeme gelmediğini söyledi. 

"Bayrak indirme olayıyla ilgili, sizin yaptığınız açıklamaya karşılık Sayın Başbakanın Karadeniz turunda verdiği sert bir cevap var. Ne söylersiniz" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, "Hem 'ben cumhurbaşkanı adayı olacağım' diyor, hem sizin bile ifade etmekte zorlandığınız, ifade edemediğiniz cümleleri kullanıyor. Böyle birisinden cumhurbaşkanı olur mu Allah aşkına?" yanıtını verdi. 

"Türkiye Cumhuriyeti ismine tahammül edemeyen adam bayrak sevgisinden söz ediyor"

Ortadoğu'daki gelişmelere de dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Şuraya bir bakın. Bayrak sevgisinden söz ediyor, Türkiye Cumhuriyeti ismine tahammül edemeyen, levhalardan bu ismi kaldıran adam bayrak sevgisinden bana söz edecek. Geçiniz efendim bunları. Her şeyi kendisi, kendi kariyeri için kullanıyor. Bu kadar acımasızlık olmaz, değerlerle bu kadar oynanmaz, yazık günahtır bu ülkeye. Bunun bu ülkeye yaptığı kötülük kadar kimse yapmamıştır. O kadar ağır ifadeler kullanıyor, ciddiye almıyorum. Dün zaten o konuda, Genel Başkan Yardımcımız, Parti Sözcümüz gerekli cevabı verdi" değerlendirmesini yaptı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.