8 °C

'Cerablus operasyonuna her türlü desteği vereceğiz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Cerablus'tan başlayacak operasyona her türlü desteği vereceğiz." dedi.

'Cerablus operasyonuna her türlü desteği vereceğiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakanlık konutunda Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, 15 Temmuz sonrasında Avrupa'nın Türkiye'ye yeterince destek verip vermediği yönündeki soruya, Macaristan'ın darbe girişiminin ilk anlarından itibaren bu girişiminin nasıl sonuçlanacağını beklemeden Türkiye'nin yanında olduğunu ve Bakan Szijjarto'nun Türkiye'ye gelmek isteyen ilk siyasetçilerden olduğunu belirterek, "Birçok ülke, birçok siyasetçi darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağını görmek istedi, bekledi. Ondan sonra da maalesef girişimin başarısız olmasından duyduğu üzüntüyü de açıklamalarında gördük. Kızgınlıklarını da açıkça ifade ettiler. Türkiye'ye yönelik kullandıkları ifadelerinde bunu görüyoruz. Ama Macaristan gibi dostlarımızı biz her zaman ayrı tuttuk." diye konuştu.

'Bugüne kadar 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık'

Çavuşoğlu, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Türkiye'ye çağırılan dış misyonlarda görevli yaklaşık 300 diplomata ilişkin yeni bir gelişme olup olmadığına ilişkin soruya, "Bugüne kadar Bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler var, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlemleri yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin ilişiğini kestik. Geçen sene Başbakanlıkta oluşan bir birim vardı, 34 kişiyi oraya göndermiştik, onların da devletle ilişiği kesildi. Bazıları da gözaltına alındı, sizler de takip ettiniz." yanıtını verdi.

İsrail ile normalleşme

Türkiye - İsrail ilişkilerinin normalleşmesi sürecini değerlendiren Çavuşoğlu, henüz Türkiye'nin Tel Aviv'e atayacağı büyükelçinin kim olacağına dair bazı isimler üzerinde durulduğunu, ancak kimin atanacağının henüz belli olmadığını, bu konudaki istişarelerin devam ettiğini söyledi.

Biden ve Barzani'nin Ankara ziyareti

Bakan Çavuşoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin Ankara ziyaretlerinin aynı döneme gelmesi nedeniyle Türk yetkililerle üçlü bir görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyu "Böyle bir üçlü toplantı öngörülmüyor. Barzani bugün (dün) Ankara’da, Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecekler. Ben de katılacağım. Biden ise yarın (bugün) sabah geliyor aynı gün dönüyor. Dolayısıyla üçlü toplantı yok." diye yanıtladı.

"'Cerablus operasyonuna her türlü desteği vereceğiz'"

Çavuşoğlu, "Türkiye'nin havadan ya da karadan Cerablus'a birkaç gün içinde atacağı adımlar nelerdir?" sorusuna, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından DAEŞ ve PYD'nin de Türkiye'ye yönelik saldırılarını artırdığını belirterek, şöyle devam etti:

"FETÖ de bunların hepsiyle işbirliği içindeydi. Bu tesadüf değil. Nasıl büyük Türk milletiyle birlikte darbe girişimine dur dediysek ve darbeyi yendiysek bu terör örgütlerine karşı mücadelemiz devam edecek içeride ve dışarıda. Suriye'de de Irak'ta da devam edecek. PKK, YPG ile de devam edecek, DAEŞ ile de devam edecek. Sonuna kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz ve DAEŞ’in komşu ülkelerimizden hem Suriye hem Irak'tan temizlenmesi için de her türlü katkıyı sağlayacağız. Söylediğiniz bölgelerdeki operasyonlara da zaten destek veriyoruz. Hem Afrin'den doğuya doğru kuzeyden giden hem de Cerablus'tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz. Bu her şeyden önce bizim kendi güvenliğimiz için önemli ve bölgenin istikrarı için, terör örgütlerinden bölgemizin temizlenmesi için önemli."

Türkiye'nin koalisyon ülkelerine de her türlü lojistik desteği verdiğini ve şimdiye kadar aktif şekilde DAEŞ'e karşı mücadelede yer aldığını belirten Çavuşoğlu, "Sadece Başika kampımızdan yaptığımız atışlarla 650'den fazla DAEŞ’li teröristi öldürdük. Hiç kimse DAEŞ ile mücadelede bir yerden bu kadar DAEŞ’li teröristi etkisiz hale getirdiğini söyleyemez." diye konuştu.

"Dostlar kötü zamanlarda da dosttur"

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimine verdiği tepkilerin zarar verici olduğunu söyleyen Szijjarto, Avrupa'nın Türkiye’yi sadece göç ve terör ile ilgili konularda ve NATO çerçevesinde dost olarak görmemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

 "Dostlar kötü zamanlarda da dosttur. Sizin devletiniz saldırı altında olduğunda da dost olarak görebilmeliyiz. Bir Avrupa ülkesi olarak biz Türkiye’nin AB’nin güvenliği konusunda çok önemli rol oynadığını düşünüyoruz. Bize göre Türkiye’nin güvenliğine karşı saldırıda bulunan herkes AB’nin de güvenliğine saldırıda bulunmuştur. Biz Türk demokrasisine ve Türkiye'ye olan saldırıları kendimize olan bir saldırı olarak görmeliyiz. Güvenli bir Avrupa güvenli bir Türkiye ile başlar. AB'den Türkiye’nin reaksiyonu ile ilgili gelen eleştirilerin çok zarar verici olduğunu düşünüyorum Türkiye bu darbeye verdiği tepki nedeniyle hiçbir şekilde eleştirilmemeli. Sizin yaptığınız bu reaksiyonu saygıyla karşılıyoruz. Daha sonra böyle bir darbe teşebbüsü olursa, Türkiye yine reaksiyon gösterirse, onu da yine saygı ile karşılayacağız." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap