'Dünya Saati' eylemi bugün

Boğaziçi Köprüsü'nün ışıkları 20.00-21.30 saatleri arasında kapatılacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA  - Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla düzenlediği "Dünya Saati" eylemi bugün yapılıyor. BM'nin de desteklediği ve bu yıl dördüncüsü yapılacak eyleme dünya genelinde 1 milyar insanın ve 6 binden fazla kentin katılması bekleniyor.

Küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek için 2007 yılında Avustralya'da başlayarak, 2008 yılında küresel bir harekete dönüşen eylem bugün 20.30-21.30 saatleri arasında yapılacak. Dünya çapında bilinen yapıların yanı sıra Boğaziçi Köprüsü'nde harici ışıklar kapatılacağı eyleme Türkiye'de bazı kuruluşlar da destek verecek.

WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, dünya genelinde milyonlarca insanın 4 yıldır destek verdiği kampanyanın amacının küresel ısınmayla mücadele konusunda görsel mesaj vermek olduğunu söylemişti.

Küresel ısınmayla mücadelenin toplumun her kesimi tarafından benimsendiğinde başarılı olacağına işaret eden Baştak, "Bu tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun olduğuna göre, tüm dünya insanı bunu benimsemeli ve benimsediğini de göstermeli. Bu kampanya görsel mesaj anlamından oldukça anlamlı. Binlerce kişi, yüzlerce kurum ve Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden onlarca belediye destek verecek ve ışıklarını 60 dakika kapatacak" dedi.

Boğaziçi Köprüsü'nün ışıkları kapatılacak

Bu ara eylem sırasında, New York'taki Empire State Binası, Tayvan'daki Tapei 101 Gökdeleni, Paris'teki Eyfel Kulesi, Londra'daki Buckhingam Sarayı'nın yanı sıra bu yıl Boğaziçi Köprüsü'nde harici ışıklar kapatılacak.

Eyleme Birleşmiş Milletler (BM) de destek verecek.

Ankara'daki BM Enformasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, BM'nin, hem New York'taki genel merkez binasında, hem de Türkiye dahil dünya genelindeki temsilcilikleri aracılığıyla kampanyaya destek vereceği kaydedildi.

BM Türkiye Temsilciliğinin de bu etkinliğe destek amacıyla güvenlik amaçlı olanların haricindeki ışıklarını söndüreceği ifade edilen açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Dünya Saati etkinliği hem bir uyarı, hem de umut ışığıdır" dedi.

Ban, "acil ihtiyaç olmayan ışıkların bir saatliğine kapatılmasının, doğal yaşamın ne kadar tehlikede olduğu mesajını bir kıtadan diğerine aktaracağını ve sürdürülebilir bir gelecek istediğimizi herkese duyuracağını" bildirdi.

WWF'nin "Dünya Saati" dolayısıyla düzenlediği etkinliğe geçen yıl 4 bin 88 kentte yüz milyonlarca kişi ve 88 belediye destek verirken, desteğin bu yıl da artarak devam etmesi ve eyleme bir milyar insanın, 6 binin üzerinde kentin katılması bekleniyor.

Eylemi Türkiye'den bazı kuruluşlar da destekliyor.

Borusan, "Dünya Saati" eylemi dolayısıyla Borusan Holding'in tüm grup şirketlerinde ve çalışanlarının evlerinde bugün 1 saat süreyle ışıkların kapatılacağını açıkladı.

Gayrimenkul alanında uzman finansal ve profesyonel hizmetler sunan Jones Lang LaSalle de, bu yıl da tüm dünyayla eş zamanlı olarak bugün 45 ülkede 180 şehirde hizmet veren Jones Lang LaSalle ofislerinde ışıkların söndürüleceğini bildirdi.

Coca-Cola, "Coca-Cola Türkiye'nin, bugün 20.30–21.30 saatleri arasında merkez ofisindeki tüm ışıkları söndürmenin yanı sıra İstanbul'da Beşiktaş, 4. Levent, Etiler Uçaksavar Sitesi, Ankara Bilkent Girişi ve İzmir Alsancak'ta bulunan tüm reklam panolarının ışıklarını da söndüreceğini, Coca-Cola İçecek'in de merkez ofis ve Türkiye'deki 6 fabrikasının ışıklarını karartarak etkinliğe katılacağını" belirtti.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu, grup bünyesindeki tüm şirketlerin genel müdürlükler ve tüm şubelerinin ışıklarının, güvenlik için zorunlu alanlar hariç kapatılacağını kaydetti.

Petrol Ofisi, Petrol Ofisi Genel Müdürlük binasında ve çalışanların evlerinde eylemin yapılacağı saatler arasında ışıkların kapatılacağını açıkladı.

Tesco Kipa, 2020 yılına kadar karbon emisyonunu yüzde 50 azaltma hedefi doğrultusunda yapılacak Dünya Saati eylemi sırasında dekoratif iç, dış, totem ışıklarını kapatarak ve mağaza iç ışıklarını yarıya indireceğini bildirdi.

Fiba Perakende Grubu çatısı altındaki Marks & Spencer Türkiye, grubun İstinye ve Bağdat mağazalarında vitrin ışıklarını bir saatliğine kapatıp, mağaza içerisindeki aydınlatmaları azaltarak, eyleme destek verecek.

Unilever Türkiye, sürdürülebilir bir gelecek Unilever'in yeşil ofisleri başta olmak üzere tüm ofislerinin ışıklarının kapatılacağını kaydetti.

TÜPRAŞ da, küresel ısınmaya karşı duyarlılığını bugün WWF'nin Dünya Saati eylemine  tüm dünyayla aynı anda katılarak göstereceğini belirtti.

Bu konularda ilginizi çekebilir