10 °C

'Hayır'ın gerekçeleri birbirinden farklı

Başbakan Erdoğan, "Halk oylaması algı araştırmasıyla 2011 seçimlerine hazırlanacağız" dedi.

'Hayır'ın gerekçeleri birbirinden farklı

KIZILCAHAMAM - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  "Marmara'daki vatandaşın 'hayır' tercihiyle, Akdeniz'deki vatandaşın 'hayır' tercihi, Ege'deki 'hayır' ile ülkenin diğer bölgelerindeki 'hayır' tercihi birbirinden farklı gerekçelere dayanıyor" dedi.

Erdoğan, konuşmasında, partisinin Kızılcahamam'da gerçekleştirilen 16. İstişare ve Değerlendirme toplantısını değerlendirdi.

Sabahki ilk oturumda kamuoyu araştırma şirketlerinin ortak yaptıkları halk oyalaması algı araştırmasının sunumunun gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, 45 ilde 69 bin 300 kişi ile bir yapılan araştırmanın, seçmen davranışlarını oylama sonrasında inceleme noktasında Türkiye ve dünyada yapılmış en büyük, en kapsamlı araştırma özelliği taşıdığını bildirdi.

Çalışmanın telefonla değil yüz yüze yapıldığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz, 12 Eylül akşamı milletimize bir söz vermiş, 'hayır' diyen yüzde 42'nin neden, niçin, hangi gerekçelerle, hangi hissiyatla 'hayır' dediğini anlamak için çaba sarf edeceğimizi ifade etmiştik. Nitekim hemen o andan itibaren çalışmalara başladık ve ilk planda, böyle kapsamlı, büyük boyutlu, bilimsel ve titiz bir araştırma yaptık. 'Hayır' diyenlerin gerekçeleri kadar 'evet' diyenlerin gerekçelerini de anlamaya, milletimizin ortaya koyduğu iradeyi, tüm boyutlarıyla analiz etmeye büyük önem verdik. 45 ilde bitirdik ama henüz biz bunu noktalamadık. Zira 36 vilayette de aynı araştırmayı yapacağız ve 81 vilayette bunu tamamlayarak 2011 seçimlerine bir zemin oluşturacağız. Yani illerde durumumuz nedir. Niçin, hangi sebeplerle bize halkımız 'hayır' dedi, neden 'evet' dedi? Bunu göreceğiz ve böylece 2011 seçimlerine bu çerçevede hazırlanacağız. Biz bu adımı partiyi kurarken de atmıştık. O zaman 42 bin denekte, 81 vilayette kamuoyu araştırmasını yaptırmıştık. Bunun üzerine bütün çalışmalarımızı bina etmiştik ve faydalarını açık ve net gördük, milletimiz parti kurulduktan 16 ay sonra bizi iktidara taşıdı. Şimdi hedefleri daha büyük koyuyoruz. Hem kaygıları gidereceğimize hem beklentileri karşılaşacağımıza inandık.

Burada araştırmanın ayrıntılarına girecek değilim ancak şu kadarını belirtmek durumundayım. 12 Eylül halk oylamasında 'hayır' diyenlerin muhalefetin ve medyanın bu noktadaki mülahazalarının çok ötesinde gerekçelerle 'hayır' dedikleri bu araştırmayla net olarak ortaya çıkmıştır. Yaşam tarzlarının ya da laikliğin tehdit altında olduğu, seçmenin bu gerekçeyle bu korku ve tedirginlikle 'hayır' dediği yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını, bu hususların 'hayır' tercihinde ciddi derecede belirleyici olmadığını bu araştırmayla bir kez daha gördük. 'Hayır' tercihinin önemli oranda halk oylamasının özünden, yani paketin içeriğinden bağımsız şekillendiği de yine bu araştırma vesilesiyle görülmüş oldu. Bunu zaten sizlerde meydanlarda gördünüz, çünkü paketin içeriği konuşulmadı. 'Hayır' diyenler paketin içeriğini anlatmadı, başka şeyler anlattılar.

Şunu çok büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum: 69 bin 300 kişiye birebir ulaşılarak yapılan bu araştırma 12 Eylül halk oylaması sonucunda haritanın farklı renklere boyandığı, toplumun karpuz gibi ikiye bölündüğü, toplumsal bir ayrışmanın ortaya çıktığı tezlerini geçersiz kılmıştır. Marmara'daki vatandaşın 'hayır' tercihiyle, Akdeniz'deki vatandaşın 'hayır' tercihi, Ege'deki 'hayır' ile ülkenin diğer bölgelerindeki 'hayır' tercihi birbirinden farklı gerekçelere dayanıyor. Bu gerekçelerin büyük oranda yanlış bilgilendirmeden, gerçek dışı propagandadan, topluma pompalanan sanal korku ve tehditlerden kaynaklandığını da müşahade ettik. Bunu asla ve asla bir mazeret, bir bahane olarak, kendimizi rahatlatan bir gerekçe olarak görmüyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.